موزه ملی قرآن کریم تهران

موزه ملی قرآن کریم تهران

نقد و بررسی

توضیحات

موزه ملی قرآن

موزه‌ ملی قرآن کریم واقع در شمال غربی تقاطع خیابان امام خمینی (ره) و خیابان ولی عصر (عج)، تنها موزه‌ تخصصی ایران در زمینه‌ هنرهای قرآنی است. این موزه در فضایی به مساحت 10000 مترمربع برپا شده و سه بخش اصلی موزه، کتابخانه‌ تخصصی و بخش اداری در آن قابل‌ تفکیک است. بنا به‌ طور کامل در زیرزمین و در عمق 14متری ساخته شده است. علاوه بر مجموعه قرآن‌ های خطی متعلق به یک دوره‌ زمانی طولانی، از سده‌ چهارم هجری تا اواخر عصر قاجار، این موزه همچنین راوی سیر تحول سایر هنرهای مرتبط با کتابت قرآن کریم از جمله تذهیب، تشعیر، تجلید، خوشنویسی و هنرهایی از این دست است.

آثار موزه در سه بخش به قرار زیر به نمایش درآمده است: 1. بخش تاریخی – فرهنگی 2. بخش اشیاء قرآنی 3. بخش آثار معاصر

در نخستین بخش از این موزه مجموعه نسخ خطی و چاپ سنگی قرآن کریم، دیوان شعرا، طومارها، کتب ادعیه و قطعات قرآنی به چشم می‌ خورد. آثار هنرمندانی چون میرعلی هروی، محمدابراهیم قمی، عبدالقادر حسینی و ام‌سلمه در این بخش از نمایشگاه جای دارد. بخش دوم شامل اشیایی مانند ظروف، گلدان، جعبه، قلمدان و سکه است که در تزیینات آن به نحوی از آیات قرآنی و یا ادعیه بهره برده‌اند. بخش سوم موزه به نمایش آثار هنرمندان معاصر به‌ ویژه خوشنویسان و نقاشان اختصاص یافته است که تابلوهای نقاشی، خوشنویسی و نقاشی‌ خط ایشان در این بخش نگهداری می‌ شود. موزه در حال حاضر 650 اثر فاخر قرآنی را در خود جای داده است. افزون بر آثار موزه، نمی‌توان از معماری داخلی آن نیز چشم پوشید که برگرفته از سبک معماری ایرانی – اسلامی است و در هر یک از سه طبقه‌ آن بخشی از نقش یک شمسه به چشم می‌ خورد.

از جمله بخش‌ های جنبی این موزه می‌ توان به نمازخانه، تالار مطالعه، تالار امانت نشریات، تالار سمعی – بصری، فروشگاه و مکان‌ هایی برای استراحت و پذیرایی از بازدیدکنندگان و نیز آمفی‌ تئاتری برای برگزاری مراسم مختلف اشاره کرد. نخستین گام‌ ها در جهت برپایی موزه‌ ملی قرآن کریم در سال‌ های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، یعنی سال 1354، آغاز شد؛ این تلاش‌ها تا 1373 ادامه یافت و در این سال بنای موزه تکمیل شد. در نهایت، موزه‌ ملی قرآن کریم در سال 1384 به دست معاون رئیس جمهور وقت و با ریاست احمد مسجدجامعی گشایش یافت.

منبع : visitiran.ir/fa