موزه زیلو و سفال میبد

موزه زیلو و سفال میبد

نقد و بررسی

توضیحات

موزه زیلو و سفال میبد

این موزه در مکان فرهنگی تاریخی کاروانسرای میبد (سالن شرقی بنا) واقع گردیده و به منظور احیا و نگهداری زیلوهای قدیمی و آشنایی عموم هنر دوستان با این هنر زیبای دست بافت در سال ۱۳۸۱ افتتاح گردید.

در این موزه تخصصی که تنها موزه زیلو در کشور نیز می باشد زیلوهای موجود به دو گروه زیلوهای قدیم و جدید تقسیم شده اند. تعداد زیلوهای تاریخی به ۵۰ تخته می رسد و از جمله قدیمی ترین این زیلوها، زیلویی است متعلق به سال ۸۰۸ هجری قمری که توسط علی بید ابن حاجی میبدی با طرح محرابی و با فنون خاصی نسبت به زیلوهای دیگر از سه رنگ آبی، سفید و قرمز بافته شده است.

موزه سفال نیز در هشتی  انتهای سالن موزه زیلو قرار دارد که اشیاء آن به دو دسته ظــروف کواره (سفال) و ظروف سرامیکی تشکیل شده است. بیشتر اشیاء معاصر بوده و قدمت آنــها حدود صد سال است ، ویژگی بارز آنها نقوش خاصی است که در حال حاضر کمتر در سفال و سرامیک میبد به کار برده می شود.

این کاروانسرا بنایی است آجری که سردری مرتفع دارد و چون اغلب کاروانسرا های دیگر شامل فضاهایی چون حجره‌ ها، ایوان، ایوانچه‌ ها، اصطبل‌ ها، انبارها  حوضخانه می‌ باشد. اصطبل‌ ها برخلاف معمول، نه به صورت حلقه‌ ای به دور بنا، که تنها در پشت جبهه‌ های شرقی و غربی قرار گرفته‌ اند. از ویژگی‌ های خاص این بنا، وجود حوضخانه‌ ای هشت وجهی،‌در میان حیاط است که آب قنات به آن وارد می‌ شده و حوض را پر از آب می‌ کرده است.

رسالت و اهداف  موزه

  • ⁃ مشاهده و بازدید مخاطبان از چکونگی بافت زیلو.
  • ⁃ مقایسه و شناخت زیلوهای متنوع از نظر نقش ، رنگ و بافت.
  • ⁃ نمایش مجموعه ای از سفال های منحصر به فرد در رنگ، نقش و مختص خطه کویر.
  • ⁃ جلوگیری از انهدام و فراموشی صنایع دستی کاربردی وکهن.
  • ⁃ ایجاد و تقویت تفاهم میان اقوام و ملل.
  • ⁃ مکانی فرهنگی برای جمع شدن افراد و برپایی محافل فرهنگی در این مجموعه برای حفظ میراث و تمدن جهانی.

منبع : visitiran.ir/fa