موزه باستان شناسی شهرکرد

موزه باستان شناسی شهرکرد

نقد و بررسی

توضیحات

موزه باستان شناسی شهرکرد

موزه‌ باستان شناسی شهرکرد که به حمام پرهیزگار مشهور است در سال ۱۳۲۶ هجری شمسی در زمینی متعلق به حاج حسین پرهیزگار ساخته شد. ساخت این موزه با سرمایه ­گذاری سلطان آزاده و حاج ابولقاسم آزاده چالشتری انجام شد که در سال ۱۳۳۴ آن را وقف عام کردند. زیربنای حمام ۶۲۰ متر مربع و دارای دو حمام کوچک و بزرگ است. موزه باستان­ شناسی شهرکرد از لحاظ محتوا یک موزه تاریخی به شمار می‌ رود. قدیمی­ ترین آثار تاریخی چهارمحال و بختیاری با بیش از نُه هزار سال قدمت در موزه­ ی باستان شناسی شهرکرد نگهداری می شود. این اشیاء ابزارهای سنگی ریز و درشت با پیکره های گلی و ابزار استخوانی از دوره­ ی نوسنگی است. ابزار سنگی این موزه نمونه ­هایی از نخستین تولیدات تکنیکی انسانهای دوره نوسنگی است که در ساخت آنها از روش های ماهرانه‌ای استفاده شده است.

در سال ۱۳۷۶ طرح تبدیل حمام پرهیزکار به موزه باستان­ شناسی شهرکرد آغاز و الحاقاتی به سبک و سیاق معماری سنتی به آن افزوده شد که به موجب آن زیربنا به ۱۴۰۰ متر افزایش یافت. این عملیات سرانجام در بهار سال ۱۳۸۲ به پایان رسید. در اردیبهشت سال ۱۳۸۲ شمسی موزه باستان­ شناسی در یک طبقه به دست مهندس سید محمد بهشتی رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور برای بازدید عموم مردم به بهره برداری رسید. اشیاء موزه به لحاظ تقسیم ­بندی زمانی شامل اشیاء پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی است که در سربینه، میان در، گرمخانه، خزینه و شاه­نشینِ حمام بزرگ در معرض نمایش قرار گرفته اند. آثار بخش پیش از تاریخ حاصل گمانه­ زنی­ ها و پژوهش های علمی باستان شناسی در استان است. ابزار آلات سنگی و استخوانی، پیکرک ­های گلی و ظروف سفالی بخشی این آثار را تشکیل می­دهد.

آثار دوران تاریخی موزه باستان­ شناسی شهرکرد از نظر جنس، شکل، ابعاد، نقوش و تزئینات بسیار متنوع اند. ظروف سفالی به شکل قدح، کاسه، صراحی، تنگ، پیه­سوز، پیاله و خمره­ های کوچک با تزئینات لعاب ساده، نقاشی زیر لعابی، نقش کنده زیر لعاب، نقوش قالبی، تزئینات کتیبه­ ای و نقوش گیاهی، هندسی و حیوانی متعلق به قرون 3-6 هـ. ق و کاسه‌ زرین فام  متعلق به قرن هفتم هـ. ق اشیای سفالین دوران اسلامی موزه را تشکیل می ­دهد که در ضلع غربی گرمخانه و  میان­در حمام قرار دارند.

منبع : visitiran.ir/fa