مسجد جامع تیس

مسجد جامع تیس

نقد و بررسی

ads

خرید بلیط هواپیما

خرید بلیط هواپیما

خرید بلیط قطار

خرید بلیط قطار

خرید بلیط اتوبوس

خرید بلیط اتوبوس

رزرو هتل

رزرو هتل

توضیحات

مسجد جامع تیس در منطقه آزاد چابهار واقع شده است و یکی از دیدنی‌های منطقه به شمار می‌رود. مسجدی که شکل و شمایل متفاوت‎اش آدم را یاد بناهای مذهبی هندوستان می‎اندازد. فرم‎های بامزه و رنگارنگ که علاوه بر دست‎بافت‎ها، در لنج‎های بلوچستان و هرمزگان و بوشهر، و همین‎طور مسجد جامع روستای تیس قابل مشاهده است.

مسجد جامع تیس یادگار قرون اولیه اسلامی است و داستان‎اش به صدر اسلام باز می‎گردد. یعنی همان هنگام که تیس بندری مهم در حاشیه دریای جنوب شرقی ایران به شمار می‎آمده است. امروزه چابهار تبدیل به تنها بندر اقیانوسی ایران شده اما همچنان روستای تیس را به عنوان یکی از روستاهای مهم خود در نزدیکی اقیانوس هند دارد. پیش‎تر اهمیت تیس در آن بوده است که کالاها از آسیای شرقی و هند به بندر تیس می‌آمده‌اند و به مناطق مختلف خاورمیانه، آسیای میانه و قفقاز فرستاده می‌شدند.

روستای تیس در کوهپایه واقع شده و در ۵ کیلومتری شمال غربی شهر چابهار قرار دارد. آثار تاریخی متعلق به این روستا بازه زمانی گسترده‎ای از دوره حکومت هخامنشیان تا دوره‎های بعدتر را شامل می‎شود. تا جایی که این منطقه در سده‌های اولیه اسلامی نیز بندری مهم به شمار می‎رفته است که مسجد یادگای از همان دوران است. از طرفی بازمانده‌های قلعه تیس که بر روی ارتفاع و مشرف به منطقه برپا شده است گواهی بر اهمیت استراتژیک تیس پیش از چابهار است.

 آن‎چه از مسجد جامع تیس در دل روستا به چشم می‎آید، سازه‎ای شبیه به مسجدهای پاکستان و هند است و رنگ‎آمیزی مناره و گنبد با رنگ‎های قرمز و سبز و همچنین وجود شیشه‎های رنگی به عنوان پنجره از جمله جاذبه‎های این مسجد متفاوت ایرانی است.

ناگفته نماند از آن‎جا که شبستان پیشین پاسخگوی جمعیت نمازگزار نبود، مردم این روستا در حال توسعه این مسجد در قسمت شرقی هستند و آن‌چه امروزه می‌بینید تفاوت‌های زیادی با بنای گذشته آن دارد.