مسجد جامع تیس

مسجد جامع تیس

خرید بلیط هواپیما
خرید بلیط قطار
خرید بلیط اتوبوس
اقامتگاه بوم گردی
رزرو ویلا و اقامتگاه
توضیحات:

فهرست مطالب

مسجد جامع تیس در منطقه آزاد چابهار واقع شده است و یکی از دیدنی‌های منطقه به شمار می‌رود. مسجدی که شکل و شمایل متفاوت‎اش آدم را یاد بناهای مذهبی هندوستان می‎اندازد. فرم‎های بامزه و رنگارنگ که علاوه بر دست‎بافت‎ها، در لنج‎های بلوچستان و هرمزگان و بوشهر، و همین‎طور مسجد جامع روستای تیس قابل مشاهده است.

مسجد جامع تیس یادگار قرون اولیه اسلامی است و داستان‎اش به صدر اسلام باز می‎گردد. یعنی همان هنگام که تیس بندری مهم در حاشیه دریای جنوب شرقی ایران به شمار می‎آمده است. امروزه چابهار تبدیل به تنها بندر اقیانوسی ایران شده اما همچنان روستای تیس را به عنوان یکی از روستاهای مهم خود در نزدیکی اقیانوس هند دارد. پیش‎تر اهمیت تیس در آن بوده است که کالاها از آسیای شرقی و هند به بندر تیس می‌آمده‌اند و به مناطق مختلف خاورمیانه، آسیای میانه و قفقاز فرستاده می‌شدند.

روستای تیس در کوهپایه واقع شده و در ۵ کیلومتری شمال غربی شهر چابهار قرار دارد. آثار تاریخی متعلق به این روستا بازه زمانی گسترده‎ای از دوره حکومت هخامنشیان تا دوره‎های بعدتر را شامل می‎شود. تا جایی که این منطقه در سده‌های اولیه اسلامی نیز بندری مهم به شمار می‎رفته است که مسجد یادگای از همان دوران است. از طرفی بازمانده‌های قلعه تیس که بر روی ارتفاع و مشرف به منطقه برپا شده است گواهی بر اهمیت استراتژیک تیس پیش از چابهار است.

 آن‎چه از مسجد جامع تیس در دل روستا به چشم می‎آید، سازه‎ای شبیه به مسجدهای پاکستان و هند است و رنگ‎آمیزی مناره و گنبد با رنگ‎های قرمز و سبز و همچنین وجود شیشه‎های رنگی به عنوان پنجره از جمله جاذبه‎های این مسجد متفاوت ایرانی است.

ناگفته نماند از آن‎جا که شبستان پیشین پاسخگوی جمعیت نمازگزار نبود، مردم این روستا در حال توسعه این مسجد در قسمت شرقی هستند و آن‌چه امروزه می‌بینید تفاوت‌های زیادی با بنای گذشته آن دارد.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ها
اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی
شرح تجربه
تجربه
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها