فرودگاه لامرد

فرودگاه لامرد

نقد و بررسی

توضیحات

فرودگاه لامرد

فرودگاه بین‌ المللی شهدای لامرد (یاتا: LFM ایکائو: OISR) (Lamerd International Airport) فرودگاه لامرد در فاصله 193 کیلومتری فرودگاه شیراز قرار دارد. در ابتدا به عنوان یک فرودگاه کمک رسان مطرح بود اما پس از انقلاب، به یک فرودگاه مسافربری تبدیل شد. اولین فعالیت این فرودگاه نیز در سال 1363 و با پرواز به مقصد شیراز کلید خورد.

اطلاعات تماس فرودگاه

آدرس : استان فارس، لامرد، جاده فرودگاه

شماره تلفن : 52720093 – 071

نوع فرودگاه : عمومی

تعداد باند ها : ۱ باند

موقعیت فرودگاه : لامرد – ایران

ارتفاع از سطح دریا : ۴۰7 متر

مسیر پروازی فرودگاه

مسیر پروازی فرودگاه : شیراز – فرودگاه تهران – بندرعباس بوده، با هواپیمایی های پویا ایر – هواپیمایی آسمانهواپیمایی ایران ایرهواپیمایی ماهان

تاریخچه فرودگاه

در سال ۱۳۳۶ توسط دولت وقت با توجه به شناسایی و پی بردن به نیاز احداث فرودگاه در منطقه جنوب استان فارس پس از شناسایی موقعیت مناسب عملیات راه اندازی این مجموعه در پهن دشت لامرد آغاز شد. در ابتدای احداث، این فرودگاه بیشتر به عنوان فرودگاه کمک‌ رسان مطرح بود ولی با بعدتر فرودگاه لامرد تغییر کاربری داد و به یک پایانه مسافربری تبدیل شد، اولین نشست و برخاست هواپیما در سال ۱۳۵۳ به مقصد شیراز انجام شد. از فروردین ماه ۱۳۹۶ مدیریت فرودگاه از فرودگاه شیراز جدا شد و به صورت مستقل و زیر نظر تهران به صورت مستقیم اداره می‌ گردد.

در سال 1356 توسط دولت وقت با توجه به شناسایی و پی بردن به نیاز احداث فرودگاه در منطقه جنوب استان فارس پس از شناسایی موقعیت مناسب عملیات راه اندازی این مجموعه در پهن دشت لامرد آغاز شد.

از مرداد ماه ۱۳۹۹ با ابلاغ مشاور اجرایی مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران فرودگاه بین‌المللی لامرد به نام شهدا مزین گردید و نام فرودگاه به «فرودگاه بین‌المللی شهدای لامرد» تغییر کرد.