فرودگاه لارستان

فرودگاه لارستان

نقد و بررسی

توضیحات

فرودگاه لارستان

فرودگاه بین‌ المللی آیت‌الله آیت‌اللهی لارستان (یاتا: LRR، ایکائو: OISL) (Larestan International Airport) در شهر لار، یکی از شهرهای جنوبی استان فارس است. فرودگاه لارستان در سال ۱۳۳۹ و برای کمک رسانی به زلزله ۱۳۳۹ لارستان تأسیس شد. پس از چند وقفه طولانی، تأسیس رسمی این فرودگاه در سال ۱۳۶۰ انجام شد.

اطلاعات تماس فرودگاه

تلفن : 2-52268600 – 071

اطلاعات پرواز : 199 – – 05-52268603 – 071

سایت رسمی : larestan.airport.ir

مسيرهای پروازی فرودگاه لارستان

مقصد داخلی : فرودگاه مهرآباد تهران

مقاصد خارجی : دبی، شارجه، مسقط، دوحه و کویت

شرکت های هواپیمایی

1- هواپیمایی ایران ایر 

2- هواپیمایی کیش ایر

3- هواپیمایی فلای دبی

4- هواپیمایی العربیه

5- هواپیمایی تابان

پاركينگ فرودگاه

پاركينگ در ضلع غربی ترمینال 2 و با ظرفیت 230 دستگاه خودرو در جهت سرویس دهی به مراجعه کنندگان محترم آماده گردیده است.

اشیاء گم شده :

در مورد پیگیری اشیاء گمشده مسافرین محترم می توانند:

در صورت گم کردن اشیاء در سالن های پروازی و يا محوطه فرودگاه به دفتر نیروی انتظامی مستقر در سالن مراجعه و يا با شماره تماس 52268605-071 داخلی 2120-2121 (مدیریت ترمینال) تماس حاصل نمايند.

در صورتی که اشیاء در داخل هواپیما جا مانده باشند به دفتر شرکت هواپیمایی مربوطه در فرودگاه مراجعه نمایند.

لازم به ذكر است مدارك شناسايي و هويتي مانند كارت ملي از طريق پست ارسال مي شود.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر و هرگونه راهنمایی در این خصوص با مدیریت ترمینال با شماره تلفن 07152268605 داخلی2120-2121 تماس حاصل فرمایيد.

شعب بانک فرودگاه

باجه بانک ملی در سالن ترمینال2 قرار دارد. عابر بانک پاسارگاد نیز در ترمینال 2

تاريخچه فرودگاه

فرودگاه لارستان در سال ۱۳۳۹ و برای کمک رسانی به زلزله ۱۳۳۹ لارستان تأسیس شد. در آن‌زمان این فرودگاه از هیچ‌گونه امکانات فرودگاهی برخوردار نبود و گفته می‌ شود نشست و برخاست‌ ها روی باند خاکی انجام می‌ شده‌ است. پس از چند وقفه طولانی، تاسیس رسمی این فرودگاه در سال ۱۳۶۰ انجام شد. پس از تأسیس تا ۱۳۷۱ فرودگاه لار به شهرهایی همچون تهران و شیراز پرواز داشت و یک فرودگاه داخلی محسوب می‌ شد. اما از سال ۱۳۷۲ با با راه‌اندازی پرواز به فرودگاه دوبی این فرودگاه به عنوان فرودگاه بین‌المللی لارستان شناخته شده‌  است.

با توجه به اینکه بخش زیادی از مردم این منطقه شامل شهرهای لار، گراش، اوز، خنج، بستک، جویم و … در کشورهای پیرامون خلیج فارس مشغول به‌کارند، این فرودگاه در سال‌ های اخیر به‌طور متناوب به کشورهای امارات متحده عربی، کویت ،قطر و عمان پرواز داشته‌ است. تا جایی که گفته می‌ شود ۸۰ درصد پروازهای این فرودگاه به مقاصد دبی، کویت، دوحه، شارجه و مسقط است. همچنین پروازهای داخلی ۲۰ درصد کل پروازهای فرودگاه را شامل می‌ شوند که عمده این پروازهای داخلی به مقصد فرودگاه مهرآباد تهران است.

در سال ۱۳۸۵ این فرودگاه از اداره کل فرودگاه استان فارس جدا شد و از تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۹۱ با توجه به حجم پروازی و همچنین نصب دستگاه ناوبری جدید، سطح سازمانی این فرودگاه به اداره کل فرودگاه لارستان ارتقاء یافت.