فرودگاه ارومیه

فرودگاه ارومیه

خرید بلیط هواپیما
خرید بلیط قطار
خرید بلیط اتوبوس
اقامتگاه بوم گردی
رزرو ویلا و اقامتگاه
توضیحات:

فهرست مطالب

فرودگاه ارومیه

فرودگاه ارومیه (یاتا: OMH، ایکائو: OITR) (Urmia International Airport) فرودگاه بین‌ المللی شهید باکری در سال 1342 در شمال شهر ارومیه در 343 هکتار ساخته شد و سه سال بعد در سال 1345 به بهره برداری رسید. فاصله فرودگاه تا شهر ارومیه 15 کیلومتر و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۲۴ متر می باشد.

اطلاعات تماس فرودگاه

آدرس : استان آذربایجان غربی، 15 کیلومتری شمال شهر ارومیه

تلفن شبانه روزی اطلاعات پرواز : 199 داخلی 2199 – 2220

تلفن گویای فرودگاه : 31802000 – 044

تلفنخانه : 32777766 – 044

دفتر شرکت آتا : داخلی 2344

دفتر شرکت آسمان : داخلی 2237

تحویل بار شرکت هما (ایران ایر) : داخلی 2256

سایت فرودگاه : uromieh.airport.ir

مسیرهای پروازی فرودگاه

هواپیمایی آتافرودگاه مهرآباد، فرودگاه استانبول، فرودگاه بغداد

هواپیمایی ایران ایر : فرودگاه مهرآباد، فرودگاه جده (فصلی)، فرودگاه مدینه(فصلی)

هواپیمایی آسمان : فرودگاه مهرآباد

هواپیمایی تابان : فرودگاه مهرآباد

هواپیمایی ساها : فرودگاه مشهد

هواپیمایی قشم : فرودگاه مهرآباد

پگاسوس : فرودگاه آدانا (فصلی)

امکانات رفاهی فرودگاه

امکانات رفاهی این فرودگاه شامل غرفه‌ های تجاری، شعبات بانک‌ها، رستوران و بوفه می شود. غرفه های تجاری این فرودگاه شامل کافی شاپ و بوفه ها و مغازه های سوغاتی می باشد. برای خرید انواع نوشیدنی و قهوه و خوراکی های مختلف می توانید به این مراکز مراجعه کنید.

چندین شعبه از بانک های مختلف و همینطور دستگاه های خود پرداز برای برداشت وجه نقد وجود دارد. این دستگاه ها و شعب هم در قسمت سالن عمومی فرودگاه و هم در سالن ترانزیت ایجاد شده است. اگر نیاز به خوردن غذا داشته باشید می توانید در سالن عمومی آن اقدام به خرید غذا نماید. همچنین در سالن ترانزیت نیز بوفه ای جهت خرید این اقلام خوراکی تعبیه شده است که این موضوع برای آسایش بیشتر مسافران می باشد.

اشیا گمشده

در مورد پیگیری اشیا گمشده مسافرین عزیز می توانند در صورت گم کردن اشیاء در محوطه فرودگاه و گیت ورودی با واحد پلیس فرودگاه با داخلی 249 و در صورت گم شدن اشیاء در سالن پرواز و ترانزیت با واحد مدیریت ترمینال با داخلی 232 و در صورتی که اشیاء در داخل هواپیما به جا مانده باشند با دفتر شرکت هواپیمایی مربوطه در فرودگاه تماس یا به صورت حضوری مراجعه فرمایند. همچنین جهت دریافت اطلاعات بیشتر و هرگونه راهنمایی در این خصوص مسافرین عزیز می توانند با واحد مدیریت ترمینال با شماره تلفن 044-32777766 داخلی 232تماس حاصل بفرمایند.

تاريخچه فرودگاه

یکی از فرودگاه های مهم شمالغرب می باشد در سال 1342 در شمال شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی در 343 هکتار ساخته شد و سه سال بعد در سال 1345 به بهره برداری رسید. فاصله فرودگاه تا شهر ارومیه 15 کیلومتر و ارتفاع آن از سطح دریا 61/1324(4343پا) میباشد.

استان آذربایجان غربی بخاطر همسایه بودن با سه کشور خارجی دارای موقعیت خاص و استراتژیک می باشد و این فرودگاه که به عنوان مرز هوایی محسوب می شود قابلیت پذیرش انواع هواپیماهای پهن پیکر (متناسب با CAT ایمنی زمینی فرودگاه ) و هواپیماهای متوسط و هواپیماهای بدنه باریک و هواپیماهای سبک و انواع هلی کوپتر را دارد.

باند 3250 متری این فرودگاه با عرض 45 متر مجهز به چراغهای آستانه و کناره باند (جهت استفاده در ساعات شب و یا شرایط دید کم ) جهت فرود مناسب پروازها باند فرودگاه و دارای چراغ های نشان دهنده شیب فرود (PAPI) و سیستم پیشرفته ILS همراه با 900 متر چراغ نشان دهنده سمت باند می باشد. سیستم پیشرفته ILS سیستمی است که جهت فرود ایمن هواپیماها در شرایط عادی و یا شرایط دید کم در این فرودگاه نصب گردیده است

سنگین ترین و پهن ترین هواپیمای قابل پذیرش در این فرودگاه B747 SP میباشد و نوع فضای ارائه سرویس مراقبت پرواز D میباشد.

محدوده کنترل پروازی این فرودگاه به شعاع 40 کیلومتر می باشد و برج مراقبت پرواز فرودگاه نیز مجهز به دستگاه AMD است که پرسنل مراقبت پرواز توسط این دستگاه کلیه تحرکات هواپیماها را در این محدوده زیر نظر دارند . دستگاه AMD اطلاعات خود را از رادارهای منطقه شمالغرب کشور گرفته و در اختیار پرسنل مراقبت پرواز قرار می دهد.

فرودگاه ارومیه دارای دو ترمینال داخلی به مساحت 4200 متر مربع و ترمینال خارجی به مساحت 4400 متر مربع می باشد و هر دو ترمینال مجهز به دستگاههای تفتیش بار و مسافر هستند.در حال حاضر نزدیک به 30000 مسافر از ترمینال داخلی این فرودگاه تردد می نمایند.

فهرست مطالب

دیدگاه‌ها
اشتراک در
اطلاع از
امتیاز دهی
شرح تجربه
تجربه
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها