خانه لطیفی (موزه صنایع دستی گرگان)

خانه لطیفی (موزه صنایع دستی گرگان)

نقد و بررسی

توضیحات

خانه لطیفی (موزه صنایع دستی گرگان)

گرگان به سرسبزی و خوش آب و هوا بودن معروف است، و همچنین به جنگل‌ ها و آبشار های اطراف شهر اما نباید از خود شهر به خصوص بافت قدیم آن غافل شد؛ محدوده قدیمی شهر گرگان پر است از ساختمان‌ ها و خانه‌ های قدیمی و با شکوه که برخی نیز در سال‌ های اخیر به بهترین شکل مرمت و بازسازی شده‌ اند.

خانه لطیفی یکی از این بناهای جان گرفته است. چند سالی‌ ست که در این عمارت تاریخی موزه صنایع دستی گرگان برپا شده و گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند.

عمارت امیر لطیفی گرگان در بافت سنتی و قدیمی شهر یعنی خیابان امام خمینی، کوچه لاله ۱۱ قرار گرفته و دسترسی خوبی به دیگر دیدنی‌ های تاریخی و معماری گرگان دارد.

از خانه لطیفی تا بازار نعلبندان ۳۰ متر، تا مسجد جامع گرگان ۹۰ متر، تا مدرسه تقوی ۴۵۰ متر و تا پارک جنگلی ناهار خوران ۱۲ کیلومتر فاصله است و این بدین معنی است که شما در یک گشت شهری کوتاه می‌توانید هم معماری شهر را ببینید، هم بازار و هم طبیعت را لمس کنید.

خانه امیر لطیفی گرگان روزی محل سکونت مهدی خان ساعد لشکر معروف به مهدی خان مَلِک بوده است. مهدی خان آخرین حاکمی بود که گرگان در دوره‌ قاجار به خودش دید. او بزرگ خاندان ملک بود و در این عمارت زندگی می‌ کرد.

مساحت خانه امیر لطیفی حدود هزار متر مربع است که در دو طبقه ساخته شده است. از در چوبی عمارت که بگذرید، ورودی باریکی را می‌ بینید که به حیاط می‌ رسد. حیاط خانه، حوض و باغچه‌ ها همگی مستطیلی‌ شکل هستند.

 در سه ضلع حیاط، ساختمان‌ هایی با پنجره‌ های چوبی و شیشه‌ های رنگی دیده می‌ شود، اما عمارت اصلی در ضلع شمالی قرار گرفته است. این خانه سردابه و حوضخانه دارد و درون آن بادگیر طراحی شده است. سردابه در واقع زیرزمین عمارت است که از طاقچه‌ ها و حوض آن برای نگهداری خوراکی‌ ها هم استفاده می‌ شده است.

در بخش اصلی عمارت، اتاق‌ های سه‌دری برای استراحت خدمه یا اتاق خواب اهالی خانه در نظر گرفته شده و اتاق‌ پنج‌دری در نقش مهمانخانه بوده است. فضاهای خدماتی دیگر -مانند مطبخ- نیز در این بنا وجود دارد.

این خانه شمالی – جنوبی است. از این‌‌رو، بخشی از اتاق‌ ها تابستان‌‌نشین و برخی دیگر زمستان‌نشین هستند.

خانه لطیفی از سال ۱۳۸۹ درهایش را – در نقش موزه – به روی شهروندان و گردشگران باز کرد. در کرسی‌خانه‌ موزه، اتاق نشیمن سنتی خانه‌ های گرگان شبیه‌ سازی شده است تا بازدیدکنندگان بتوانند با یک خانواده گرگانی هم‌ ذات پنداری کنند. عروسک‌ ها در ابعاد واقعی ساخته شده‌ اند و شب یلدای خانواده‌ گرگانی را به گردشگران نشان می‌ دهند.

در طبقه‌ی اول موزه صنایع دستی گرگان چند غرفه می‌بینید که صنایع دستی مختلف شهرهای استان گلستان را عرضه کرده‌ اند، مانند علی‌آباد کتول، روستای شاهکوه، صحرای ترکمن و قزاق محله، رامیان و روستای زیارت.

در طبقه‌ی دوم موزه، صنایع دستی گرگان و استان گلستان معرفی شده است که بعضی از آن‌ها دیگر رونقی ندارند. در این طبقه غرفه‌ های مسگری، آهنگری، نمدمالی، جاجیم‌بافی، قالی‌بافی، پنبه‌زنی، نخ‌ریسی، حصیربافی و درودگری به نمایش در آمده است. خانه امیر لطیفی در سال ۱۳۷۸ وارد فهرست آثار ملی شد.

منبع : visitiran.ir/fa