برج آزادی

برج آزادی

نقد و بررسی

توضیحات

برج آزادی

برج آزادی تهران یکی از سمبل‌ها و جاذبه‌ های گردشگری پایتخت ایران است. بسیاری از گردشگران تهران به دلیل مجاورت این سازه بی‌نظیر با فرودگاه بین‌المللی مهرآباد، هنگام ورود با یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای عکاسی آشنا می‌ شوند. این برج با معماری زیبا و منحصربه‌فرد خود در قلب میدان آزادی شهر تهران در اصلی‌ترین مبدأ ورودی و خروجی شهر قرارگرفته است که همه‌ روزه مسافرت‌ های درون‌ شهری و برون‌ شهری بسیاری از طریق آن صورت می‌گیرد از همین رو آن را دروازه غربی شهر به‌حساب می‌آوردند.

برج آزادی در سال 1349 خورشیدی توسط حسین امانت معمار جوان ایرانی طراحی و توسط گروه مهندس محمد پورفتحی ساخته شد.

در سال 1345 خورشیدی طرح یک نماد معرف تمدن ایران بین معماران ایرانی به مسابقه گذاشته شد که نهایت طرح مهندس امانت فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران برنده و برای ساخت انتخاب شد عملیات احداث بنای برج آزادی در 11 آبان 1348 خورشیدی آغاز و پس از 28 ماه کار در 24 دی‌ ماه 1350 بانام برج شهیاد به بهره‌ برداری رسید. در روز افتتاح این برج برای نخستین بار از منشور کوروش کبیر (نخستین نوشتار حقوق بشر جهان) نیز در این مکان پرده‌برداری شد.

امروزه این سازه زیبا به‌عنوان یکی از معروف‌ ترین جاذبه‌های گردشگری تهران به شمار می‌ رود. این برج، در ۲۶ اسفندماه سال ۱۳۵۰ هجری شمسی، به پیشنهاد مدیرکل حفاظت آثار باستانی و بنا‌های تاریخی توسط وزیر فرهنگ و هنر وقت، در لیست آثار ملی ایران ثبت گردید.

برج آزادی که در ایران نمونه‌ ای از نماد و نشانه‌ های شهری شده است، دارای معماری شاخص تلفیقی از معماری دوران ساسانی، هخامنشی و معماری اسلامی می‌ باشد به‌گونه‌ ای که قوس اصلی درون برج مربوط به دوران ساسانی، خطوط موازی پایه‌ها مربوط به سبک هخامنشی و قوس بالایی مربوط به معماری اسلامی است. حسین امانت شاخصه‌ های معماری ایرانی نظیر بادگیر، چهارطاقی، باغ ایرانی، بازار ایرانی، روشن دان و کاشی‌ کاری‌های چشم‌نواز را در طراحی این سازه آورده است تا زیبایی‌ های آن را دوچندان نماید و گردشگران با تماشای آن متوجه فرهنگ و تمدن ایرانی شوند.

مساحت زیربنای این میدان 78 هزار مترمربع است و بنای آن به‌ صورت دروازه‌ای به ارتفاع حدود ۴۵ متر ا از سطح زمین‌ ساخته شده است که پنج‌متر آن داخل زمین استقراریافته است طاق آن از سطح زمین 23 متر فاصله دارد و دارای هشت بخش مجزاست. عرض پایه‌ی این بنا 64 متر است در میدان 65000 مترمربع به‌ صورت زیبا باغچه‌بندی و گل‌کاری شده است. در ساخت برج از ۲۵ هزار قطعه‌ سنگ مرمر جوشقان اصفهان و ۹۰۰ تن آهن استفاده‌ شده است. این سنگ‌های سفید که با شیارهای فیروزه‌ای‌رنگ و نمای برج را تشکیل داده و با بتن و آهن ضدزنگ به هم متصل شده‌اند و بندکشی آن‌ها از طریق ماده‌ای به نام Flexible sealant که شبیه به لاستیک می‌باشد، انجام‌ شده است. انتخاب این ماده‌ قابل‌ انعطاف به این منظور بوده تا در گرما و سرمای هوا موجب فرسودگی سنگ‌ها نگردد. مقرنس‌ها و تزئینات بسیار زیبایی که در برج آزادی تهران به‌کاررفته بر جلوه و شکوه آن افزوده است. در این برج 4 نما در نظر گرفته‌شده که به‌ صورت دوبه‌دو با یکدیگر متقارن هستند؛ البته نماهای اصلی مربوط به سمت غربی و شرقی آن است که توجه بیشتری را به خود معطوف می‌کنند. برج آزادی از چهار طبقه تشکیل‌ شده که دارای دو راه‌پله با ۲۸۶ پلکان و چهار آسانسور است. در ساخت درهای اصلی این اثر از سنگ گرانیت همدان استفاده‌ شده است و سنگ‌های طبقه‌ همکف و طبقات برج نیز از سنگ‌های معدن مروارید کردستان استخراج‌ شده‌اند. در محوطه‌ زیرین برج چندین سالن نمایش، نگارخانه، کتابخانه، موزه و غیره نیز قرارگرفته است.

ساعت بازدید : همه‌ روزه از ساعت ۹ صبح تا ۱7

آدرس : تهران، میدان آزادی، برج آزادی (میدان آزادی از غرب به بزرگراه شهید لشگری، از شرق به خیابان آزادی، از جنوب به بزرگراه سعیدی و از شمال به بزرگراه جناح محدود می‌ شود)

ایام تعطیل : در روزهای شنبه و ایام شهادت تعطیل است.

منبع : visitiran.ir/fa