مهمانپذیر

لیست مهمانپذیر، مسافرخانه و مهمانسراها

مهمانپذیر یا مسافرخانه چیست؟

مهمانپذیر یا مسافرخانه به مکان‌های اقامتی اقتصادی یا ارزان قیمتی گفته می شوند که معمولا امکانات آنها از قبیل سرویس بهداشتی و آشپزخانه مشترک می‌‌باشند. مهمانپذیرها در واقع تغییر شکل یافته مسافرخانه‌های قدیمی هستند که نسبت به هتل‌ ها از امکانات کمتری برخوردارند و پرسنل آن ساعت کاری محدودتری نسبت به هتل‌ها دارند؛ در واقع مسافرخانه ها شکل ابتدایی هتل های مدرن هستند.

در صنعت گردشگری و هتل داری به مکان‌هایی که ارزان قیمت و به صورت شبانه‌روزی خدمات می‌دهند، مهمانپذیر یا مسافرخانه گفته می‌شود. در زمان‌های گذشته واژه کاروانسرا بسیار رایج‌تر از زمان حال بود. بعد از کاروانسراها نوبت به مهمانپذير شد که پذیرای مسافران خود باشد.

مسافرخانه‌ ها معمولا ساختمان‌‌هایی هستند که تخت در اختیار مسافران قرار میدهند. کلیه امکانات بهداشتی و خدماتی آنها خارج از اتاق و به صورت مشترک استفاده می‌ شود. قیمت هر شب اقامت در آن بسیار ارزان‌تر از انواع دیگر اقامتگاه‌هاست.

ویژگی مهمانپذیرها

 • در مهمانپذير امکانات پخت و پز در آشپزخانه برای مسافر وجود دارد. در این آشپزخانه انواع وسیله طبخ و آشپزی برای مسافران فراهم می‌باشد.
 • استفاده از سرویس‌های بهداشتی مانند حمام، توالت و آشپزخانه برای همه مشترک است.
 • مهمانپذيرها مکلف به رعایت ضوابط و مقررات سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستند. در صورت عدم اجرای آن موازین با مهمانپذیر برخورد قانونی خواهد شد.
 • شب‌ها مهمانپذير فاقد مالک است و مهمان‌ها به طور کامل ساختمان را در اختیار دارند.
 • برای افرادی که دیرتر از پایان کار مالک به مهمانپذیر می‌رسند باید گفت، قبل از رفتن مسئول مهمانپذير باید محل قرارگرفتن کلید اتاق یا رمز عبور باز کردن درب اتاقی رزرو شده را پرسید.

مهمانسرا چیست؟

این مکان‌ها به نوعی تغییر یافته مسافرخانه‌های قدیمی هستند که نسبت به هتل‌ها از امکانات کمتری برخوردار هستند. در مهمانسرا شاهد تعداد کمی از پرسنل هستیم و این پرسنل کار خود را با زمان‌بندی محدودتری انجام می‌دهند.

مهمانسراها تا حدودی از مسافرخانه‌ها مجهزتر هستند و امکانات بهداشتی آنها مشترک نیست در واقع این امکانات مجزا از سایر مهمان‌ها است. اما همچنان اتاق‌ها دو یا سه تخته هستند. از لحاظ قیمت نیز، مهمانسرا از مسافرخانه کمی بیشتر است اما باز هم قیمت آن اقتصادی یا ارزان و نسبت به هتل کمتر است. در واقع مهمانسراها نوعی خوابگاه نیز به شمار می آیند. مهمانسراها در خارج شهر، کنار جاده ها و حتی در داخل شهر نیز حضور دارند.

مزایای مهمانسرا

 • اگر هزینه‌ها برایتان در طول سفر مهم است، می‌توانید محل اقامت خود را مهمانسرا انتخاب کنید. همیشه رزرو اتاق در مهمانسرا نسبت به رزرو اتاق در هتل بسیار ارزان‌تر می‌باشد.
 • فضای داخلی مهمانسرا بسیار صمیمی و حس خانه خود مسافر را می‌دهد.
 • تعداد مهمان‌ها در مهمانسرا بسیار کمتر از هتل و مهمانپذیرها می‌باشد.
 • مهمانسراها همانند هتل‌ها دارای نشان ستاره هستند. برخی از مهمانسراها تک ستاره و بعضی سه ستاره هستند.

انواع مهمانسرا

در صنعت هتلداری، مهمانسراها به دو دسته اختصاصی و غیراختصاصی گروه بندی می‌شوند:

 • مهمانسراهای اختصاصی : زمانی که خانه‌های شخصی با کمی تغییرات به مکانی برای اقامت مسافران تبدیل می‌شود، یعنی مهمانسرای اختصاصی دایر شده است. در این حالت مالک اصلی خارج از مهمانسرا زندگی می‌کند.
 • مهمانسراهای غیر‌‌اختصاصی : برای مهمانانی که امکانات و خدمات مورد نیاز از قبیل اتاق مبله، تختخواب راحت، سیستم تهویه مطبوع، آب گرم و سرد و تلویزیون برقرار باشد، مهمانسرای غیراختصاصی گفته می‌شود. به نوعی می‌توان گفت که مهمانسرای غیراختصاصی همان هتل کوچک است.

تفاوت مهمانپذیر یا مسافرخانه و مهمانسرا

تفاوت مهمانپذیر یا مسافرخانه با مهمانسرا به تعریف و خدمات آن ها باز می‌گردد. مهمانپذير یا مسافرخانه کاربردی همانند خوابگاه و اقامتگاه اما کوتاه را دارد. در این مکان شاهد تخت در اتاقی مشترک با مسافران دیگر خواهید بود. سرویس بهداشتی، آشپزخانه و حمام به صورت مشترک با دیگر مسافران استفاده می‌شود.

در مهمانسرا برخلاف مهمانپذير حمام و سرویس‌های بهداشتی جدا شده است. امکاناتی که در مهمانسراها به مسافران عرضه می‌شود نسبت به مهمانپذیر یا مسافرخانه‌ها بیشتر می‌باشد.

قیمت مهمانپذیر

قیمت مهمانپذیر یا مسافرخانه نرخ مشخصی ندارد. چند عامل تعیین‌کننده باعث ایجاد نرخ‌های متفاوت در رزرو مهمانپذير یا مسافرخانه خواهد شد. برای نمونه اگر مهمانپذیر دارای امکانات بیشتر مانند هتل بوده و از اینترنت برخوردار باشد، بدون شک قیمت آن با یک مسافرخانه بدون این امکانات بیشتر خواهد بود. اما به طور معمول نرخ اتاق‌ها از 150 هزار تومان به بالا شروع می‌شود.

تفاوت مهمانپذیر با هاستل

در یک تعریف ساده مسافرخانه، شکل و حالت ساده هتل‌های امروزی است اما در مقیاس کوچکتر. در یک مسافرخانه امکان دارد تمامی پرسنل اعضای یک خانواده باشند و همگی مسئولیت مهمانپذير را به عهده گرفته‌اند.

هاستل یا مهمانپذیر جوانان کمی با مهمانپذیر یا مسافرخانه تفاوت دارد. همانطور که از نام آن مشخص است بیشتر مناسب برای تیپ جوانان بخصوص گروه‌های گردشگری می‌باشد. افرادی که کوله گرد و کوهنورد هستند. این مکان دارای اتاق‌هایی با تعداد تخت متفاوت بوده که می‌تواند 2 تا 8 نفر را در یک اتاق پذیرش کند. سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه نیز مشترک و خارج از اتاق قرار دارد. در یک اتاق هاستل امکان دارد شما با افرادی از کشورهای دیگر نیز هم اتاق شوید.

مهمانپذیر در تهران

مهمانپذیر در تهران جزو اقامتگاه‌های اقتصادی بوده که امکاناتی کمتر از هتل اما بیشتر از مسافرخانه را دارند. با رزرو ارزانترین مهمانپذير در تهران می توان هزینه‌های سفر را به حداقل رساند. قیمت مهمانپذير در تهران بسته به امکانات و موقعیت آن در شهر، از تنوع مناسبی برخوردار است. بیشتر مهمانپذیر در تهران امکان دسترسی به مترو و اتوبوس را دارند و نیازی نیست مسافران با ماشین شخصی رفت و آمد کنند.

ارزانترین مسافرخانه در تهران ، مشهد، شیراز، یزد)

تهران، شهر پایتخت نشین‌ها، جزو مهم‌ترین شهرهای ایران محسوب می‌شود. وجود تعدد زیاد سازمان‌های اداری و تجاری این شهر را مهم و خاص کرده است. از این رو بیشترین رفت و آمدها به شهر تهران اختصاص دارد. مسافران به دلایل و اهداف مختلفی به این شهر سفر می‌کنند. گاهی این سفرها می‌تواند مدت زمان زیادی به طول انجامد.

ارزانترین مسافرخانه در تهران برای این روزها بهترین گزینه ممکن است. بخصوص برای روزهایی که مراسم‌های خاصی در تهران برگزار می‌شود و پیدا کردن ارزان‌ترین مهمانپذیر یا ارزان‌ترین مسافرخانه بسیار سخت و مشکل خواهد بود.

یکی از مزایای رزرو ارزانترین مسافرخانه در تهران، دسترسی راحت به وسایل عمومی مانند مترو و اتوبوس است. علاوه براین کیفیت بالای اتاق‌های مسافرخانه که زیر نظر وزارت بهداشت کنترل می‌شود، اطمینان خاطر را به شما می‌دهد.

ارزانترین مسافرخانه در مشهد

یکی دیگر از کلانشهرهای ایران، مشهد است که جزو دومین شهرهای پهناور کشور محسوب می‌شود. از جاذبه های گردشگری و زیارتی این شهر، حرم امام رضا بوده که هر ساله تعداد بیشماری گردشگر و زائر را به این شهر می‌کشاند. جای دادن این همه مسافر در طول سال نیاز به وجود اقامتگاه‌های فراوانی دارد. مهمانپذیر یا مسافرخانه یکی از این موارد بوده که بخشی از رزرو اتاق را به خود اختصاص می‌دهند.

پیدا کردن ارزانترین مسافرخانه در مشهد به ویژه نزدیک حرم به آسانی امکان‌پذیر است. بیشتر مسافران و زائران تمایل دارند مسافرخانه نزدیک حرم رزرو کنند. از این رو بیشترین تعداد مسافرخانه و هتل نزدیک حرم وجود دارد.

ارزانترین مسافرخانه در شیراز

شیراز یک شهر محبوب و ارزش از نظر هر ایرانی است. جاذبه‌ها و مکان‌های دیدنی از جمله باغ و آرامگاه، عمارت‌های قدیمی و خیابان‌های زیبا سیل عظیمی از مسافر را به سمت شیراز می‌کشاند. فصل بهار از جمله فصل‌هایی است که رزرو اتاق مسافرخانه به سختی ممکن می‌شود.

ارزانترین مسافرخانه در شیراز در عین حال با کیفیت و تمیز از ویژگی‌های بارز این شهر است. این اقامتگاه جهت اسکان چند روزه نسبت به کیفیت، قیمت بسیار مناسبی دارد. البته باید گفت که بسته به موقعیت شهری و درجه مسافرخانه، قیمت مسافرخانه متغیر می‌باشد.

ارزانترین مسافرخانه در یزد

یزد، با بافت قدیمی و سنتی خود جزو اولین شهرهای ایران است که نامش در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. برخلاف دیگر شهرها، شاید وجود بیمارستان‌های دولتی بسیار مجهز و پزشکان مجرب، بیشترین سیل تردد و رفت و آمد را در این شهر به وجود آورد. مسافرانی که به هر علتی به این شهر مسافرت می‌کنند، به دنبال جایی ارزان و در عین حال با کیفیت برای چند روز اقامت هستند. ارزانترین مسافرخانه در یزد در فصل اردیبهشت بسیار سخت تر از بقیه ماههای سال پیدا می‌شود. از نظر گردشگری و تفریحی در این فصل یزد دارای آب و هوای بسیار مطبوعی است.

راهنمای رزرو بهترین مسافرخانه  

برای رزرو بهترین مسافرخانه بهتر است که ابتدا در وب سایت ما شهر مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس به دنبال مسافرخانه باشید. بهترین مسافرخانه‌ها را از روی امکانات و خدماتی که ارائه می‌‌دهند، انتخاب کنید. سعی کنید مهمانپذیر یا مسافرخانه‌‌ای را انتخاب کنید که به مسیر مورد نظر شما نزدیک باشد.

برای رزرو آنلاین نیاز به ارائه مدرک خاصی نیست و مدارک را هنگام مراجعه به مهمانپذیر یا مسافرخانه تحویل می‌دهید. این مدارک می تواند کارت ملی، شناسنامه، گواهینامه و یا هر مدرک معتبر دیگری باشد.

 قوانین و مقررات کنسلی رزرو مسافرخانه  

قوانین و مقررات کنسلی رزرو مسافرخانه‌ها در بخشی کوچک شاید شبیه بهم باشد. اما هر مسافرخانه یا مهمانپذیر قانون خاص خود را برای کنسلی رزرو دارد. برای نمونه در اکثر موارد 15 درصد کارمزد سامانه رزرو سامانه کسر می‌شود.

در صورتی که کنسلی سریعتر اعلام شود، مبلغ استرداد نیز بیشتر خواهد بود. برخلاف هتل‌ها که زمانی را برای استرداد هزینه در نظر می‌گیرند، مسافرخانه‌ها و یا مهمانپذیرها سریعتر این عمل را انجام می‌دهند. سعی کنید پیش از رزرو مهمانپذیر یا مسافرخانه به صورت آنلاین قوانین و مقررات کنسلی رزرو را حتما بخوانید.