سفارت ایتالیا در تهران

سفارت ایتالیا در تهران

نقد و بررسی

ADS2

توضیحات

سفارت ایتالیا در تهران

آدرس سفارت ایتالیا : تهران، خیابان نوفل لوشاتو پلاک ۶۸/۷۹

شماره صندوق پستی سفارت  : ۷۸۶۳-۱۱۳۶۵

شماره تلفن سفارت ایتالیا : ۶۶۷۲۶۹۵۵-۰۲۱ و ۶۶۷۲۶۹۵۶-۰۲۱

شماره فکس سفارت ایتالیا : ۶۶۷۲۶۹۶۱

آدرس سایت سفارت ایتالیا : سایت رسمی سفارت ایتالیا در تهران

بخش کنسولی سفارت ایتالیا

آدرس : تهران، خیابان جردن، خیابان نلسون ماندلا (بلوار آفریقای سابق)، بن بست فرزان شرقی، پلاک ۱۵

دفتر ویزا سفارت ایتالیا : ۸۸۱۹۰۱۶۰-۰۲۱

دفتر امور کنسولی : ۸۸۷۸۳۴۹۸-۰۲۱

دفتر امور دانشجویی : ۸۸۷۹۹۸۸۵-۰۲۱

ساعات کاری اداره کنسولی

یکشنبه‌ها از ساعت ۸ الی ۱۳ و دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸ الی ۱۴

ساعات کاری دفتر تایید مدارک

روزهای دوشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ ظهر

مدارک لازم برای دریافت ویزای ایتالیا

۱-  فرم رایگان: فرم درخواست روادید شینگن

۲-  دو قطعه عکس پرسنلی (۳x۴) بدون روتوش (راهنمای عکس)

۳-  گذرنامه با حداقل دو برگ سفید و حداقل سه ماه اعتبار از تاریخی که متقاضی قصد ترک حوزه شینگن را دارد.

۴-  هزینه صدور روادید به شرح زیر (این هزینه تنها به صورت نقدی و یورو قابل پرداخت است):

افراد بزرگسال: ۶۰ یورو

افراد ۶ تا ۱۲ سال: ۳۵ یورو

افراد زیر ۶ سال: رایگان

همسر، فرزندان، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ و نوادگان شهروندان اتحادیه اروپا یا همسرانشان: رایگان

۵-  دعوتنامه تکمیل شده مطابق نمونه موجود در ضمیمه

(در صورتی که متقاضی توسط یک شهروند ایتالیایی یا خارجی که اقامت قانونی در ایتالیا دارد، دعوت شود) فرد دعوت‌کننده باید نمونه دعوتنامه را کامل پر کرده و تصویر یکی از مدارک شناسایی ذیل را نیز به آن ضمیمه نماید:

شهروندان ایتالیایی :

گذرنامه یا شناسنامه معتبر

شهروندان خارجی مقیم ایتالیا :

اجازه اقامت با اعتبار حداقل یک ماه از تاریخ خاتمه روادید درخواستی

۶-  اصل و تصویر شناسنامه معتبر متقاضی به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)

۷-  اصل و تصویر مدارک شغلی متقاضی به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)

مدیران و اعضای هیات مدیره شرکت‌ها : آخرین روزنامه رسمی (که از تاریخ آن بیش از سه سال نگذشته باشد) حاوی اطلاعات تاسیس و ثبت شرکت مربوطه و نام متقاضی. اگر بیش از سه سال از تاریخ روزنامه رسمی گذشته باشد، متقاضی باید یک روزنامه رسمی جدید (با تاریخ زیر سه سال) نیز مبنی بر تغییرات احتمالی انجام پذیرفته در خصوص تاسیس شرکت یا یک گواهی از اداره ثبت مبنی بر ادامه فعالیت شرکت علی‌رغم عدم ثبت تغییرات، ارائه کند.

مشاغل آزاد :

پروانه کسب معتبر صادره از اداره مربوطه در شهر محل اقامت یا کارت بازرگانی معتبر

مشاغل وابسته و کارمندان دولتی :

لیست پرداختی شش ماه آخر بیمه شغلی یا کارت پرسنلی صادره از سازمان دولتی یا نیمه دولتی مربوطه، یا معرفی نامه‌ای از شرکت مربوطه مبنی بر تایید رابطه کاری متقاضی با آن شرکت ضمن مشخص نمودن سمت شغلی وی

۸-  اصل و تصویر مدارک مالی، موید امکانات لازم جهت تامین مالی فرد به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)

پرینت گردش سه ماهه آخر حساب جاری با مهر و امضای بانک

یا : کارت اعتباری بین المللی شخصی (از قبیل Visa, Mastercard, American Express) و پرینت حساب مربوطه.

یا : ضمانت نامه بانکی (تحت عنوان Fideiussione bancaria) برای متقاضی که شخص دعوت‌کننده نزد یکی از بانک‌ها یا شرکت‌های بیمه‌ای ایتالیایی تهیه می‌کند. مبلغ این ضمانت نامه نباید کمتر از مبالغی باشد که در جدول واقع در کنسولگری مشخص شده است.

۹-  اصل و تصویر بیمه مسافرتی بین المللی با پوشش حداقل ۳۰,۰۰۰ یورو که کل دوره اقامت متقاضی را در حوزه شینگن پوشش دهد.

۱۰-  اصل و تصویر بلیط هواپیما یا رزرو بلیط.

۱۱-  اصل و تصویر رزرو هتل یا هتل‌ها (در صورت دارا بودن) و برنامه سفر در ایتالیا.

۱۲-  تصویر صفحه اول گذرنامه و روادیدهای گذشته (در صورت دارا بودن).

روزها و ساعات تحویل گذرنامه به متقاضیان: متقاضیانی که از طریق کانال سفارت وقت گرفته و مدارک را ارائه نموده اند، می توانند از یکشنبه الی پنج شنبه از ساعت 12:00 الی 13:00 برای تحویل گرفتن گذرنامه، به دفتر کنسولی سفارت مراجعه کنند.

توجه مهم سفارت ایتالیا :

کلیه مدارک لازم جهت اخذ روادید باید به صورت کاغذی آماده شده و در هنگام ارائه درخواست، توسط فرد متقاضی به متصدی باجه تحویل گردند. لذا هیچ یک از مدارکی که در هنگام ارسال درخواست تعیین وقت، به صورت الکترونیکی و در ضمیمه ایمیل به کنسولگری ارسال گردند، مورد بررسی قرار نخواهند گرفت. از این رو بنابر دلایل فنی از متقاضیان روادید توریستی خواهشمند است فقط درخواست تعیین وقت را به این اداره ایمیل نمایند و از ضمیمه کردن هرگونه فایل دیگری جدا خودداری کنند. چنان چه ایمیل های درخواست تعیین وقت، حاوی فایل های ضمیمه باشند، بلافاصله و بی آنکه مورد مطالعه قرار گیرند، حذف خواهند شد.

روادید تجاری

توجه مهم سفارت ایتالیا : کلیه مدارک لازم جهت اخذ روادید باید در نسخه های کاغذی آماده و در هنگام ارائه درخواست توسط فرد متقاضی به متصدی باجه تحویل داده شوند. لذا، به غیر از دعوت نامه شرکت دعوت کننده، سایر مدارکی که در ذیل درخواست، از طریق ایمیل ارسال شوند، مورد بررسی قرار نخواهند گرفت.

مدارک لازم

مدارک لازم سفارت ایتالیا

1. فرم درخواست روادید شنگن

2. دو قطعه عکس پرسنلی ( 3X4 ) بدون روتوش

3. گذرنامه با دست کم دو برگ سفید و با حداقل سه ماه اعتبار باقی مانده از تاریخی که فرد، حوزه شنگن را در پایان سفر ترک خواهد کرد.

4. هزینه صدور روادید، از قرار هر نفر80 یورو، که تنها به صورت نقدی و در وجه یورو قابل پرداخت است.

5. دعوت نامه بر روی سربرگ شرکت ایتالیایی که باید عینا از روی مدل ضمیمه تهیه و با دقت تکمیل شود.

6. گواهی ثبت در اتاق بازرگانی یا تأییدیه اتاق بازرگانی دال بر اصالت ثبت شرکت (Visura Camerale) که باید برای متقاضی ارسال شود.

7. معرفی‌نامه بر روی سربرگ شرکت یا سازمان ایرانی ای که فرد متقاضی را دراستخدام خود دارد. این معرفی‌ نامه باید حاوی اطلاعات ذیل باشد:

– اطلاعات شناسنامه ای فرد متقاضی (نام، نام خانوادگی، محل و تاریخ تولد)

– اطلاعات گذرنامه فرد متقاضی (شماره گذرنامه، تاریخ و محل صدور، تاریخ انقضا)

– سمت کاری فرد متقاضی در سازمان مربوطه

– توضیح مختصر در خصوص نوع روابط تجاری فی مابین شرکت ایرانی و شرکت ایتالیایی دعوت کننده

– تاریخ و مدت زمان سفر فرد متقاضی

– تایید شرکت مبنی بر تقبل کلیه هزینه های سفر و اقامت متقاضی در ایتالیا.

8. مدارکی دال بر وجود معاملات تجاری حقیقی با شرکت ایتالیایی (از جمله بازگشایی اعتبار نامه، پروفورما، پیشنهاد قیمت، قرارداد و غیره)

9. اصل و کپی شناسنامه معتبر متقاضی به همراه ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)

10. مدارکی دال بر واقعی و فعال بودن شرکت ایرانی به همراه ترجمه رسمی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)

در این راستا، براساس نوع شرکت، مدارک ذیل قابل قبول خواهد بود:

– آخرین روزنامه رسمی (که از تاریخ آن بیش از سه سال نگذشته باشد) حاوی اطلاعات تأسیس و ثبت شرکت مربوطه و نام متقاضی. چنان چه بیش از سه سال از تاریخ روزنامه رسمی گذشته باشد، متقاضی باید یک روزنامه رسمی جدید ( مربوط به کمتر از سه سال قبل) نیز شامل تغییرات احتمالی انجام پذیرفته در خصوص تأسیس شرکت، یا یک گواهی از اداره ثبت، حاکی از ادامه فعالیت شرکت علی‌رغم عدم ثبت تغییرات، ارائه نماید.

یا

– پروانه کسب معتبر صادره از اداره مربوطه در شهر محل اقامت

یا

– کارت بازگانی معتبر

– در صورتی که نام فرد متقاضی در روزنامه رسمی ارائه شده درج نشده باشد یا وی صاحب پروانه کسب یا کارت بازرگانی نباشد و درجایگاه کارمند قرار بگیرد، باید مدارک ذیل را نیز به صورت ترجمه شده به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه) ارائه دهد:

– نامه ای از سوی شرکت مربوطه در تایید رابطه کاری متقاضی با آن شرکت ضمن مشخص نمودن سمت شغلی وی.

– لیست پرداختی شش ماه آخر بیمه شغلی.

یا

– کارت پرسنلی صادره توسط سازمان دولتی یا نیمه دولتی مربوطه 11. اصل و کپی مدارک مؤید تمکن مالی فرد و امکان تأمین هزینه سفراز سوی وی ( پرینت گردش سه ماهه آخر حساب جاری با مهر و امضای بانک به زبان انگلیسی) 12. کپی بلیط هواپیما یا رزرو آن 13. کپی بیمه مسافرتی بین المللی با پوشش حداقل 30.000 یورو که کل دوره اقامت متقاضی را در حوزه شنگن پوشش دهد. 14. کپی صفحه اول گذرنامه و تصویر روادیدهای گذشته (در صورت دارا بودن).

توجه:

مدارک مورد اشاره باید در هنگام ارائه درخواست روادید، توسط شخص متقاضی به متصدی باجه در کنسولگری تحویل داده شود و به هیچ وجه نباید از پیش برای سفارت ارسال گردد. کنسولگری این اختیار را دارد که در صورت نیاز به بررسی بیشتر و بهتر، مدارک دیگری را نیز از متقاضی طلب نماید.

روادید تحصیلی

کلیه دانشجویانی که قصد دارند در ترم اول دریکی از مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا دکترا در دانشگاه های ایتالیا ثبت نام کنند، باید درخواست خود را در سایت www.universitaly.it ثبت نمایند.

این نحوه ی پیش ثبت نام آنلاین شامل دوره های آموزشی موسسات زیر نمی باشد:

– دوره های آموزشی موسسات تخصصی روان درمانی

– دوره های تخصصی فنی فوق دیپلم که توسط موسسات فنی عالی برگزار می شوند (ITS)

در رابطه با موارد فوق دانشجویان متقاضی می بایست ( به جای ارائه پیش ثبت نام سایت Universitaly) Modello A- bis (نسخه ایتالیایی زبان فرم ) و یا A- bis Form ( نسخه انگلیسی زبان فرم ) را تهیه و درخواست روادید تحصیلی خود را به آژانسKings Global Services Cox &ارائه نمایند و ذکر کنند که روادید درخواست شده از نوعی است که فرم پیش ثبت نام از طریق سایت Universitaly برای آن پیش بینی نشده است. مهلت زمان ارائه درخواست و مدارک، همان خواهد بود که در ادامه ذکر گردیده است.

دانشجویانی که از طریق Universitaly پذیرش اولیه را از دانشگاه های ایتالیا دریافت کرده اند ( پذیرش تأیید شده ای که با اطلاع رسانی ویژه از طریق ایمیل صورت گرفته است) جهت ارائه درخواست ویزای تحصیلی از 16 مِی 2021 تا 14 نوامبر 2021 باید به شرکت کاکس اند کینگز گلوبال سرویس Cox and Kings Global Services ( CKGS) (واقع در خیابان ولنجک، خیابان سیزدهم ، برج تجاری گالریا ) مراجعه نمایند.

همچنین دانشجویان باید در محل آژانس مذکور حضور یافته و از طریق اسکایپ با پرسنل دفتر کنسولی سفارت ایتالیا در ارتباط قرار گیرند تا با ایشان مصاحبه به عمل آید. تاریخ و زمان مصاحبه پس از ارائه درخواست روادید و تحویل مدارک لازم، از سوی شرکت CKGS مقرر خواهد شد.

دانشجویان حائز شرایط زیر نیاز به انجام مصاحبه نخواهند داشت:

– دانشجویانی که موفق به کسب دیپلم آموزشی درجه دوم پنج یا چهار ساله از مدارس ایتالیایی ( دولتی یا خصوصی) خارج از کشور، شده اند.

– دانشجویانی که موفق به کسب دیپلم زبان و فرهنگ ایتالیایی از دانشگاه های مخصوص اتباع خارجی پروجا و سیه نا شده اند.

– دانشجویانی که یکی از گواهینامه های مهارت زبان ایتالیایی سطح C1 وC2 ی شورای اروپا مطابق با سیستم کیفیت CLIQ ( دانشگاه مخصوص اتباع خارجی پروجا، دانشگاه مخصوص اتباع خارجی سیه نا، دانشگاه روما تره، موسسه دانته آلیگیری) را کسب کرده اند.

برای رزرو وقت ثبت درخواست، متقاضیان می بایست به سایت http://www.ckgsir.com مراجعه و ثبت نام کنند و برای دریافت « روادید دانشجویی جهت ثبت نام در دانشگاه » در یکی از روزهای موجود وقت بگیرند. اکیدا توصیه می شود که از مراجعه به آژانس و یا هرگونه واسطه دیگری که در ازای خدمات خود از شما پول مطالبه می کند بپرهیزید، بالاخص در ارتباط با گرفتن وقت که کاملا رایگان است.

لازم به تذکر است که در صورت عدم حضور در وقت تعیین شده یا اشتباه وارد کردن اطلاعات شخصی، گرفتن وقت به مجدد امکان پذیر نخواهد بود.

حتی دانشجویانی که برای پذیرفته شدن در مقطع کارشناسی منتخب خود موظف به شرکت در امتحان گزینش اولیه ( ورودی) اند نیز باید به همان شیوه ای که در پاراگراف قبل توضیح داده شد، روادید ملی نوع D درخواست کنند. تنها در صورتی که تاریخ برگزاری امتحان گزینش اولیه پیش از اخذ مدرک دیپلم متوسطه از سوی متقاضی باشد، یک روادید کوتاه مدت نوع Cبرای بازه زمانیکافی جهت شرکت در آزمون برای وی صادر خواهد شد و در صورت گرفتن نتیجه مثبت و قبولی، پس از بازگشت متقاضی به ایران، روادید نوع D تحصیلی/ جهت ثبت نام در دانشگاه برای او صادر خواهد گردید.

هزینه ها :

هزینه کنسولی ایتالیاجهت رواید دانشجویی برای ثبت نام در دانشگاه : 50 یورو

تعرفه شرکت CKGS : 27 یورو

گرفتن وقت : رایگان

مدارک لازم :

مدارک لازم سفارت ایتالیا برای تشکیل پرونده روادید:

– برگه پیش ثبت نام در رشته دانشگاهی مورد نظر در ایتالیا به فرمتی که در سایت Universitaly موجود است.

– فرم رایگان درخواست روادید تکمیل و امضا شده

– سه قطعه عکس رنگی ( 35*40)

– گذرنامه و فتوکپی صفحه اول آن ( گذرنامه باید دست کم تا سه ماه پس از زمان پیش بینی شده برای خروج از محدوده شنگن در پایان مدت ویزا اعتبار داشته و حد اقل دو صفحه سفید داشته باشد.)

– کپی بلیت یا رزرو بلیت هواپیما به نام متقاضی.

– برخورداری از مبلغی کافی برای تضمین بازگشت متقاضی یا رزرو بلیت پرواز بازگشت

– رزرو هتل در شهر مقر دانشگاه به نام متقاضی ( حد اقل برای 10 روز اول اقامت ) یا اظهار نامه آمادگی پذیرش میهمان که به امضای فردی که متقاضی را در ایتالیا مهمان خواهد کرد، رسیده باشد.

– مدرک استطاعت مالی ( شخصی یا خانواده) برای پوشش طول مدت تحصیل در ایتالیا معادل 460.28 یورو در ماه ( معادل 5983 یورو سالانه). از این رو متقاضی می تواند صورت حساب بانکی سه ماه آخر به زبان انگلیسی، به نام شخص دانشجو یا یکی از والدین. ( به ضمیمه آن شناسنامه صاحب حساب ، ترجمه شده به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ) ، و سایر اطلاعات مربوط به درآمد خانواده ( قرارداد کاری، بیمه تامین اجتماعی ، اقرار نامه مربوط به درآمد ) را ارائه نماید.

– بیمه درمانی برای پوشش هفته های اول اقامت در ایتالیا ( برای مدت زمان قبل از ثبت نام و قرار گرفتن تحت پوشش در خدمات درمانی ملی)

– برای رشته های انگلیسی زبان حداقل سطح مورد پذیرش B2 است که برابر با امتیازات ذیل در هریک از آزمون های سنجش زبان می باشد ( حداقل نمره مورد نیاز جهت پذیرش ):

IELTS -6 TOEFLE – 78 TOLIMO – 600 FCE – 169 DUOLINGO – 90

– برای رشته های ایتالیایی زبان، داشتن مدرک حداقل B2 در یکی از آزمون های سنجش زبان مورد تایید وزارت علوم ایتالیا MIUR جهت کسب « گواهی آشنایی مطلوب با زبان ایتالیایی Certificazione Lingua Italiana di Qualita’ – CLIQ» الزامی است :

CELI CILS, Roma Tre , Dante Alighieri

– 50 یورو هزینه خدمات کنسولی

در صورتی که دانشجو نیاز به ارزشیابی تحصیلی ( DOV ) داشته باشد ارائه مدارک زیر نیز الزامی است.

– اصل تاییدیه تحصیلی آخرین مقطع متوسطه؛

– اصل و ترجمه ایتالیایی دیپلم نهایی 12 ساله و ریز نمرات چهار سال آخر که به تایید وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری رسیده باشد.

– اصل و ترجمه ایتالیایی دانشنامه کارشناسی و ریز نمرات چهار سال دانشگاه که به تایید وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری رسیده باشد. ( فقط برای متقاضیان مقطع کارشناسی ارشد )

– اصل و ترجمه ایتالیایی دانشنامه کارشناسی ارشد و ریز نمرات دوسال که به تایید وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری رسیده باشد. ( فقط برای متقاضیان مقطع دکترا )

– اصل و ترجمه ایتالیایی شناسنامه، تایید شده توسط وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری

– متقاضی باید دو فتوکپی اضافه از هر دو نسخه ایتالیایی و فارسی کلیه مدارک فوق الذکر همراه داشته باشد.

– فرم پیش ثبت نام از طریق سایت www.universitaly.it در دوره دانشگاهی انتخابی.

– فتوکپی صفحه اول گذرنامه ( گذرنامه باید دست کم تا سه ماه پس از زمان پیش بینی شده برای خروج از محدوده شنگن در پایان مدت روادید، اعتبار داشته و حد اقل دو صفحه سفید داشته باشد. )

– شرح کامل و دقیق تک تک امتحانات پشت سر گذاشته شده در دوران کارشناسی به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ( فقط برای متقاضیان دوره های کارشناسی ارشد و فقط در صورتی که دانشگاه مد نظر فرد چنین مدرکی را خواسته باشد )

اطلاعات تکمیلی

در حال حاضر تمامی مترجمین رسمی مورد تایید جمهوری اسلامی ایران مورد تایید سفارت ایتالیا نیز هستند. برای دریافت اسامی آنان به سایت www.iacti.ir مراجعه کنید.

در تخصیص وقت جهت ارائه مدارک درخواست روادید به شرکت CKGS ، اولویت با دانشجویان شرکت کننده در آزمون IMAT و نیز دانشجویانی است که مایلند در دوره های دانشگاهی با ورودی برنامه ریزی شده ( محدود ) ثبت نام کنند و از این رو می بایست در آزمون ورودی مربوطه در ایتالیا شرکت نمایند.

مهم: فرایند های فوق الذکر بستگی کامل به تمهیدات اضطراری کنونی و آتی متخذه از سوی دولت ایتالیا و اتحادیه اروپا در ارتباط با پیشگیری و مهار اپیدمی ویروس کوید 19 دارند. این امکان وجود دارد که در صورت لزوم دست کم برای کل سال 2021 فعالیت های آموزشی از راه دور، جایگزین انتقال فیزیکی دانشجویان بین المللی به ایتالیا شود. تصمیم گیری نهایی درباب صدور یا عدم صدور روادید تحصیلی منحصرا در حیطه صلاحیت نمایندگی دیپلماتیک – کنسولی ایتالیاست. مدارک فراهم شده از سوی نهاد های آموزش عالی در ارتباط با هریک از متقاضیان روادید، به عنوان پشتوانه ای در روند ارزیابی درخواست از سوی نهاد دیپلماتیک قلمداد می شود؛ و به هیچ عنوان به معنای صدور خود به خود و حتمی روادید نخواهد بود.

دانشجویانی که نیاز به ارزشیابی تحصیلی برای مقطع پیش دانشگاهی خود دارند این مدرک را به همراه روادید تحصیلی دریافت خواهند کرد. دانشجویان می توانند به عنوان جایگزینی برای نامه ارزشیابی، از طریق سایت CIMEA ( تحت پوشش وزارت آموزش، دانشگاه ها و تحقیقات ایتالیا ) صدور یک گواهی معادل را درخواست کنند. فرایند صدور این گواهی از سوی CIMEA در حوزه اختیارات و صلاحیت سفارت نیست.

فرم های سفارت ایتالیا را از اینجا دانلود کنید: Form A-Bis   –  << Modello A-Bis >>