کاخ گلستان

کاخ گلستان

کاخ گلستان

کاخ گلستان قدیمی ترین کاخ تهران از بناهای ارزشمند تاریخی است که در طول ادوار مختلف ساخته و تکمیل شده است. این بنا یکی از مهمترین جاهای دیدنی تهران جاهای دیدنی تهران است که همواره شاهد حضور گردشگران داخلی و خارجی بوده است. برای آشنایی بیشتر با ایران نیهون همراه باشید.

تاریخچه

ساخت این بنا به دوران شاه عباس صفوی باز می گردد . شاه عباس چهار باغ و چنارستانی در آن احداث کرد و عمارت سلطنتی را در داخل آن ساخت. با روی کار آمدن سلسله قاجار ، کاخ گلستان محل زندگی پادشاهان قاجار شد. مظفرالدین شاه در یکی از عمارت های این کاخ به نام عمارت بادگیر تاجگذاری کرد. در دوران پهلوی ، رضاشاه در ایوان تخت مرمر تاجگذاری کرد ولی برای محل سکونت خودسعدآباد را انتخاب کرد و در دوران محمدرضاشاه پهلوی مجموعه گلستان به موزه و محل پذیرایی از مهمانان و سفرای خارجی اختصاص یافت. در سال 1345 محمدرضا پهلوی در تالار سلام کاخ گلستان تاجگذاری کرد. علت نامیده شدن کاخ گلستان به این نام، قرار گرفتن و محصور شدن در باغ و گلستانی بوده است.

بناهای موجود در کاخ گلستان

شمس العماره

شمس العماره شاخص ترین بنای کاخ گلستان و مربوط به دوران قاجار می باشد. دلیل شاخص بودن این بنا، بلندی، تزیینات و طراحی آن است. شمس العماره دارای 5 طبقه و 35 متر ارتفاع است و اولین ساختمانی بوده که در ساخت آن از فلز استفاده شده است. قبل از ساخته شدن سردر باغ ملی، این بنا به عنوان نماد شهر تهران شناخته می‌ شد.

ایوان تخت مرمر

از بناهای دوران آغا محمدخان قاجار و محل برگزاری مراسم تاجگذاری او نیز بوده است. ایوان تخت مرمر محل جلوس فتحعلی شاه بود و به دستور او سنگ تراشان اصفهان تختی از سنگ مرمر زرد ساختند تا همیشه در ایوان باقی بماند.

تالار عاج یا سفره‌خانه

به دستور ناصرالدین شاه در تالار عاج تغییراتی صورت گرفت و به محل نگهداری هدایای پادشاهان خارجی اختصاص پیدا کرد و بعدها به محل ضیافت مهمانان خارجی رضاشاه پهلوی تبدیل شد.

تالار سلام

ناصرالدین شاه پس از اولین سفر خود به اروپا تصمیم گرفت موزه ای شبیه موزه های اروپا در ارگ شاهی بسازد. به همین دلیل بناهایی ساخت که کاخ گلستان جدید نامیده شد. تاجگذاری محمد رضاشاه در این تالار برگزار شده است.

تالار آینه

تالار آیینه تالاری چهارگوش و بزرگ است که تمام سقف و دیوارهای آن آینه و بلورکاری شده است. علت معروفیت این تالار بیشتر بواسطه نقاشی کمال الملک از این تالار است که اکنون در کاخ گلستان در معرض نمایش عموم قرار دارد. همچنین تخت طاووس، تختی جواهرنشان که نادرشاه افشار به ایران آورده بود، نیز در این تالار قرار داشته است. این تخت بعدها به موزه جواهرات انتقال پیدا می کند.

خلوت کریم‌خانی

خلوت کریم خانی یا جلو خان به صورت یک ایوان سه دهنه سرپوشیده است که مربود به دوران سلطنت کریم خان می شود. خلوت کریم خانی در واقع راه عبوذ از اندرون و باغ گلستان به دیوانخانه و تالار تخت مرمر بوده ولی در زمان احداث بنای جدید تالار سلام بیشتر ان خراب شده و راه آن مسدود می شود. ناصرالدین شاه به این مکان علاقه بسیاری داشته و اغلب در آن خلوت می کرده است.

تالار الماس

پایه و اساس این تالار در زمان فتحعلی شاه قاجار نهاده شده و در زمان ناصرالدین شاه تغییراتی در آن صورت گرفته است. به دلیل آیینه کاری های داخلی این ساختمان به نام الماس نامیده شده است. در حال حاضر به محل موزه آثار و اشیای فتحعلی شاه اختصاص پیدا کرده است.

حوضخانه

در طبقه بالای تالار عاج عمارت حوضخانه قرار دارد. از بناهای دوره ناصری می باشد و زمانی آب قنات از داخل آبنماهای این ساختمان به داخل حوض های حیاط کاخ جاری بوده است. این بنا نیز مانند بقیه بناهای کاخ گلستان دستخوش تغییراتی بوده و اکنون تبدیل به نمایشگاه دایمی آثار نقاشان نامدار اروپایی است.

عمارت بادگیر

در دوره فتحعلی شاه در ضلع جنوبی باغ گلستان، عمارت بادگیر ساخته شد. در زیر این تالار حوضخانه بزرگی وجود دارد که در چهار گوشه آن، چهار بادگیر بلند با کاشی های معرق رنگی با قبه های طلایی ساخته شده اسنت که هوای حوضخانه و تالار و اتاق ها را خنک می کند.

عکس خانه (حوضخانه عمارت بادگیر)

در زیر تالار عمارت بادگیر حوضخانه بزرگی وجود دارد که در چهار گوشه آن، چهار بادگیر بلند با کاشی های معرق رنگی با قبه های طلایی ساخته شده اسنت که هوای حوضخانه و تالار و اتاق ها را خنک می کند. سابقا در میان حوضخانه حوضی از سنگ مرمر وجود داشته و آب در آن جاری بوده است. پادشاهان قاجار در ایام تابستان از این حوضخانه استفاده می کردند. عکس خانه مجموعه ای از عکسهای دوره قاجار همراه با وسایل عکاسی در آن زمان به نمایش می گذارد. این مجموعه دومین مجموعه بعد از مجموعه سلطنتی انگلستان می باشد. همچنین عکسهایی که ناصرالدین شاه برداشته و عکس هایی که دستخط او روی آن وجود دارد نیز در این مجموعه به نمایش گذاشته شده است.

کاخ ابیض (موزه مردم شناسی)

در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه ، به منظور جای دادن هدایای پادشاه سلطانی کاخ ابیض ساخته شد. این کاخ به سبک بناهای قرن 18 گچبری و پله ها و سرسرای این کاخ از مرمر سفید ساخته شد به همین دلیل این بنا کاخ ابیض نام گرفت. این کاخ به به محل کار صدراعظم ها اختصاص یافت و جلسات هیئت دولت تا سال ۱۳۳۳ در این کاخ برگزار می شد. این کاخ از سال 1347 به موزه مردم شناسی تبدیل شد.

عمارت برلیان

در قسمت شرقی تالار عاج ، عمارتی شامل چند تالار و اتاق زیبا قرار دارد که سطح کف آنها نسبت به کف تالار عاج و بقیه تالارها پایین تر است.این عمارت در دوره پهلوی برای برگزاری جلسات رسمی با سران دولت های خارجی و مراسم تشریفات استفاده می شد.

نگارخانه

نگارخانه گنجینه نفیس تابلوهای نقاشی هنرمندان زمان قاجار است. این نگارخانه در ضلع شمالی کاخ گلستان و بین خلوت کریم خانی و موزه مخصوص واقع شده است.

موزه مخصوص

در طبقه پایین تالار سلام موزه مخصوص واقع شده است. این مکان در دوران ناصرالدین شاه تا پایان این سلسله محلی برای نگهداری چینی آلات و نقره جاتی بود که از طرف سلاطین اروپایی به شاه هدیه داده شده بودند.در زمان محمدرضاشاه به موزه مخصوص تبدیل شد و کلیه هدایای پادشاهان اروپایی به این مکان منتقل شد. زره شاه اسماعیل صفوی، تیر و کمان نادرشاه افشار، ساعدبند و مهر فتحعلیشاه قاجار، تاج آغامحمد‌خان قاجار و…نیز در این موزه وجود دارد. بناهای دیگری نیز در این مجموعه وجود داشتند که امروزه اثری از آنها نیست، از جمله: عمارت اندرونی، خوابگاه ناصری، تالار خاقان مغفور، عمارت خروجی، عمارت صندوق خانه و رختدارخانه سلطنتی.

زمان های بازدید

همه روزه از ساعت 9 الی 18 كاخ اصلي، موزه‌ مردم‌ شناسي و عكس‌ خانه هر روز باز هستند، ولي بقيه‌ كاخ ـ موزه‌ها چند روز در هفته تعطيل‌ اند. شمس‌ العماره نيز روزهاي يكشنبه تعطيل است و سه كاخ ـ موزه‌ حوضخانه، نگارخانه و موزه مخصوص به ترتيب سه روز، پنج روز و چهار روز در هفته پذيراي بازديدكنندگان خواهند بود. در حال حاضر ایوان تخت مرمر و موزه برلیان تعطیل میباشد. بازدید ایوان تخت مرمر از حیاط کاخ گلستان امکان پذیر می باشد. آدرس: تهران، خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ
برچسب ها: ,
نظرتان را بنویسید
نظر
نام
ایمیل