نارین قلعه یزد به همراه عکس و آدرس

نارین قلعه یزد به همراه عکس و آدرس

نارین قلعه میبد یزد

نارین قلعه میبد یکی دیگر از بناهای ارزشمند و باشکوه تاریخ می باشد که در دوران ساسانی بنا نهاده شده است، این قلعه ی مستحکم همانند دژی در دل کویر می باشد که از شهر یزد در قدیم محافظت می کرده است.این بنای ارزشمند به عنوان یکی از آثار ملی کشور در سال 1354 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.برای آشنایی بیشتر با نارین قلعه میبد یزد با ایران نیهون همراه باشید.

نارین قلعه میبد یزد یکی از جاهای دیدنی یزد می باشد که در میان علاقمندان به سفر و بناهای تاریخی از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

تاریخچه نارین قلعه

شهرستان میبد در استان یزد یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران می باشد که با بافت تاریخی و قدمت چند هزار ساله بناهای تاریخی بسیاری را در خود جای داده است.تاریخچه قلعه میبد یا همان نارین قلعه به زمان سلیمان نبی نسبت داده شده است و طبق افسانه های بسیاری ساخت این قلعه توسط سلیمان نبی به دلیل پنهان کردن گنجینه گنج ایشان بوده است.

طبق حفاری های متعددی که در این مکان انجام شده است و کشف پاره های سفالی اطلاعاتی مهم در مورد تمدن و قدمت این عمارت کهن به دست آمده است که نشان می دهد بعضی از نگاره ها مربوط به هزاره ی سوم قبل از میلاد مسیح و تمدن ایلامی ها نسبت داده شده است.نارین قلعه در هنگام ظهور اسلام نیز بسیار ارزشمند بوده است و از آن به عنوان مکانی مستحکم و غیر قابل نفوذ در مقابل دشمنان و بیگانگان یاد می کردند.

ظهور اسلام

با استناد بر اکتشافات از نارین قلعه اینطور برداشت شده است که در دوران اوایل ظهور اسلام از این قلعه به عنوان محل سکونت استفاده می شده است، مرمت و بازسازی بعلاوه ساخت بناهای الحاقی در این قلعه عظیم درست در دوران حکومت آل مظفر به پایان رسیده است که برخی از معماران معتقدند این روش مرمت غیر اصولی و با شتاب و عجله بوده است.

معماری نارین قلعه

نارین قلعه با نام دژ دالان بر روی تپه ای مرتفع احداث شده است و بر تمامی شهر میبد اشراف دارد، باتوجه به نظریه برخی از کارشناسان معماری این عمارت عظیم قلعه ای محکم و از بناهای خشتی برجای مانده از دوران بسیار کهن ایران برجای مانده است.قلعه میبد دارای دو قسمت مردم نشین و حاکم نشین می باشد که بعد از طی کردن مسیری حلزونی از دربند اول به سمت بالا و سه طبقه شاه نشین می رسید.برای ساخت این بنا از خشت هایی با ابعاد متفاوت استفاده شده است و همین موضوع نشان دهنده تکمیل در هر دوره ی تاریخی می باشد، دیوارهای سنگین تو در تو به همراه چندین برج و بارو این قلعه را تشکیل می دهد.

یکی از نکات جالب در ساخت و احداث مجموعه ی تاریخی نارین قلعه حفر خندق هایی که نقب های زیر آن تا امتداد یک فرسنگ ادامه داشته است بوده و حفر آن ها به دلیل امور دفاعی و نظامی بوده تا در مقابل تجاوز و حمله ی احتمالی بیگانگان آماده باشند.

آدرس : یزد، میبد، میدان شهرداری، نارین قلعه میبد

برچسب‌ها: ,
0 0 رای
امتیاز بدهید
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات
0
لطفا دیدگاه تان را ثبت کنید.x
()
x