دره ارغوان
دره ارغوان

دره ارغوان

اگر می‌خواهید قدم در دره‌ای بگذارید که مملو از درختانی با ساق و برگ و گل و شکوفه ارغوانی رنگ است، می‌توانید همین امروز راهی دره ارغوان شوید. بی‌مانندترین رویشگاه طبیعی درختچه‌های ارغوان ایران را می‌توانید در جنگل ارغوان طرقبه (مشهد) پیدا کنید. که یکی از جاهای دیدنی مشهد محسوب می شود. با ایران نیهون همراه باشید.

ارغوان دره

ارغوان دره در فاصله چهار کیلومتری طرقبه و در مسیر طرقدر به روستای کلاته آهن قرار دارد. از انتهای محله طرقدر در طرقبه، وارد مسیری می‌شوید که شما را به روستای کلاته آهن می‌رساند. قبل از رسیدن به روستای کلاته آهن، مسیری آسفالته به دره‌ای باز و پهن منتهی می‌شود که‌‌ همان دره ارغوان است.

اگر به انتهای دره بروید، چند چشمه جوشان آب را نیز خواهید دید. این را هم بدانید که اهالی طرقبه از شاخه‌های منعطف ارغوان، سبدهایی در رنگ و شکلهای مختلف می‌بافند. اسم این صنعت دستی، سبدبافی یا ارغوان بافی است و هنر دیرینه طرقبه‌ای‌ هاست. اگر به ارغوان دره سفر کردید، یادتان باشد، یکی از سبدهای بافته شده از شاخه‌های ارغوان را هم بخرید تا هم یادگاری از دره ارغوان داشته باشید و هم به صنایع دستی منطقه، کمک کرده باشید. در سفر به دره ارغوان، مثل سفر به هر طبیعت دیگر، مراقب باشید تا حضور شما، آسیبی به منطقه وارد نکند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید