جاهای دیدنی کرمان
جاهای دیدنی کرمان

جاهای دیدنی کرمان

کرمان یکی از شهرهای تاریخی ایران می باشد که در حدود ۷۰۰۰ آثار تاریخی و جاذبه ی گردشگری دارد که ۷۰۰ مورد از این جاذبه ها به عنوان آثار ملی ثبت شده است، با توجه به این تعداد آثار باستانی و تاریخی شهر کرمان جزء ۵ شهر تاریخی ایران قرار گرفته است.برای آشنایی بیشتر با جاهای دیدنی کرمان در ادامه با ایران نیهون همراه باشید.

مسجد گنجعلی خان

مسجد گنجعلی خان یکی از جاهای دیدنی کرمان  است که درکنار سرای گنجعلی خان واقع شده است و به دوره صفویه تعلق دارد، از لحاظ معماری و مقرنس کاری داخل گنبد و حجاری ها و کاشی کاری های داخل و بیرون مسجد و خطاطی ها و گچبری های موجود در طاق نماها چشم هر بیینده ایی را به خود خیره می کند.

مسجد گنجعلی خان با ۱۲ نورگیر در مرکز گنبد و ۸ نورگیر در پاکار مسجد به طور کلی نور داخل را تعبیه می کند، این مسجد در ضلع شمال شرقی میدان گنجعلی خان قرار گرفته است و یکی از ۷۰۰ تا آثار باستانی شهر کرمان می باشد.

یخدان مویدی

یخدان مویدی یکی دیگر از جاهای تاریخی شهر کرمان است که در خیابان ابوحامد واقع شده است، این یخدان ها با ابداع ابزارهای منحصربفردی که کرمانی ها برای راحت کردن زندگی خود ساخته بودند احداث شده و انها با ساخت قنات ها، حفر کانال ها در عمق زمین، آب انبارها و یخدان ها شرایط زندگی بهتری را برای خود فراهم کردند.

هر یک از قنات های موجود آب مورد نیاز آب انبار ها را تامین می کرد و آب انبار ها نیز آب مورد نیاز یخدان ها را تامین می کند که جریان و ارتباط این بناها از زیر زمین بوده.یخدان مویدان در سال ۱۳۷۸ به عنوان آثار ملی ثبت شده است.

باغ شاهزاده ماهان

باغ شاهزاده ماهان یکی از بی نظیرترین باغ هموار و تخت است، این باغ در جنوب شرقی کرمان واقع شده است حدود ۲ کیلومتر با شهر ماهان فاصله دارد و یکی از بناهای دوره ی قاجار می باشد، از فضاهای اصلی آن می توان به عمارت اصلی، حمام ها، عمارت شاه نشین و فواره ها و سردر خانه اشاره کرد.محل اسقرار عمارت اصلی درست در انتهای باغ می باشد و برای دیدن این عمارت باید مسیر زیبا و چشم نواز باغ را طی کنید،

عمارت شاه نشین در کنار عمارت اصلی قرار گرفته است که در حال حاضر به عنوان رستوران از آن استفاده می شود، باغ شاهزاده ماهان در سال ۱۳۹۰ جزء فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفته است.

ارگ بم

ارگ بم بزرگترین مجموعه ی خشتی و گلی در جهان است و قدمت آن به دوران قبل از میلاد مسیح باز می گردد، این ارگ نشان می دهد که قدیمی ترین نقطه شهرنشینی در ایران بوده و نکته قابل توجه در این مجموعه باستانی ساخت زورخانه و دو مسجد در دوره پس از اسلام بوده است.

این ارگ عظیم بر روی صخره ایی بزرگ قرار دارد و برای حفاظت از شهر در اطراف آن نیز خندق هایی حفر شده است، بلندترین عمارت ارگ بم متعلق به حاکم بوده و ۵ طبقه می باشد.ارگ بم در فهرست میراث جهانی ثبت شده است و با وقوع زلزله سال ۱۳۸۲ نیمی از این مجموعه از بین رفت و آسیب جدی دید که از همان زمان تاکنون در حال مرمت است و همچنان مرمتش ادامه دارد.

کلوت شهداد

شهر شهداد در ۱۰۰ کیلومتری شهر کرمان واقع شده است و فاصله آن تا کلوت شهداد حدود ۴۰ کیلومتر بوده، جالب است بدانید که شهر شهداد گرمترین نقاط زمین را در خود جای داده است.کلوت کوه هایی شنی است که توسط باد تشکیل شده است و همین طبیعی بودن باعث شده شکل هایی خیره کننده و عجیب داشته باشند.

در نزدیکی این شهر کوهستان سیرچ قرار دارد و برخلاف شهداد که گرمترین نقطه زمین است قله های این کوه ها تا اوایل و اواسط بهار نیز پوشده از برف است و آب به صورت دائمی در این منطقه موجود است.کلوت شهداد و مناطق اطرافش را حتما در برنامه بازدید جاهای دیدنی کرمان بگذارید.

کتابخانه ملی کرمان

کتابخانه ملی کرمان مربوط به دوره ی پهلوی اول می باشد و در خیابان شهید رجائی و خیابان خورشید واقع شده است.بنای این ساختمان یک طبقه بوده و نمای آن با آجر تزئین شده و محوطه ایی بیرونی بسیار زیبا و دلنشینی دارد.

گندم بریان

در قسمت شرقی رودخانه ی شور شهداد یک منطقه ایی با نام گندم بریان وجود دارد که به عنوان گرم ترین نقطه ی کره ی زمین و شگفت انگیز ترین جاذبه ها شناخته شده است، تمامی سطح گندم بریان از سنگ ها و گدازه های آتشفشانی پوشیده شده است و همین سیاهی سطح زمین و شکل سنگ ها باعث جذب بیشتر نور خورشید شده و دمای محیط را بالا می برد.این منطقه به ماه زمین نیز شهرت دارد و در فصل زمستان و اوایل بهار همانند بهشتی است که گردشگران بدون ترس از گرمازدگی می توانند از این محل بازدید کنند.

ارگ راین

ارگ راین دومین بنای خشتی عظیم در دنیاست، این بنا در جنوب شرقی شهر راین در کرمان واقع شده است و بسیار مورد توجه گردشگران و بازدید کنندگان قرار گرفته است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید