جاهای دیدنی یزد
جاهای دیدنی یزد

جاهای دیدنی یزد

شهر یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی دنیا به حساب می آید، استان یزد از جمله استان هایی است که علاوه بر آثار تاریخی بی شمار به خاطر کویری بودن بسیار مورد توجه گردشگران و کویر دوستان قرار گرفته است.برای آشنایی بیشتر با جاهای دیدنی یزد با ایران نیهون همراه باشید.

آتشکده ورهرام یا بهرام

بنای آتشکده ورهرام در سال ۱۳۱۳ خورشیدی با تلاش و کمک مالی زرتشتیان یزد و پارسیان هندوستان ساخته شده است، ساختمان اصلی آتشکده با معماری زیبا و بی نظیرش هنرهای هخامنشیان را به نمایش گذاشتهو الهام گرفته است.

در مرکز حیاط اصلی و بزرگ این آتشکده قرار گرفته و کل بنا بر روی بلندی قرار گرفته است و سرسبزی حیاطش سایه ی روزهای گرم و طاقت فرساست، بر پیشانیه عمارت نقش فروهر جلوه گر بسیاری از زیبایی های آتشکده است. در سفر به شهر یزد حتما از این آتشکده زیبا و قدیمی دیدن کنید.

مسجد امیر چقماق

مجموعه امیر چقماق یزد بنایست شامل میدان، تکیه، بازار، آب انبار و مسجد که یکی از جاهای دیدنی شهر یزد محسوب می شود.این بنا توسط امیرجلال الدین چقماق شامی در دوره ی تیموریان ساخته شد، از تمامی این مجموعه مسجد آن بسیار مهمتر از باقی قسمت های دیگر است.

این مسجد دارای گنبدی عظیم و صفه ای عالی و دو شبستان زمستانی و تابستانی می باشد و محرابش دارای سنگ مرمرین زیبایی است که آن نقش هایی حک شده است.

مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر

مدرسه ضیائیه معروف به زندان اسکندر است که از آثار مولانا ضیاء الدین حسین رضی می باشد و در سال ۶۳۱ قمری بنا شده و در سال ۷۰۵ قمری توسط پسرانش به اتمام رسید و شبستان اصلی مدرسه دارای محراب است و در اطراف مدرسه رواق هایی ساخته شده.

گنبد خشتی این مدرسه با تزئینات گچ بری و نقاشی آبرنگ بر بلندای این ساختمان خود نمایی می کند که از معماری دوره ی مغول الهام گرفته شده است.

خانه لاری ها

زمان ساخت خانه لاری ها به دوره قاجار بازمی گردد و چیزی حدود ۱۵۰ سال پیش ساخته شده است، مالک این خانه حاج محمد ابراهیم لاری بوده و این خانه در محله خهادان شهرستان یزد واقع شده است.ساختمان این خانه با توجه به سبک کلی منزل اعیانی دوره خود ساخته شده است، معماری این خانه به شکل درونگرا به دو قسمت اندرونی و بیرونی تقسیم شده است و حیاط در مرکز و قسمت های شمالی بنا به عنوان زمستانه و از قسمت های جنوبی به عنوان تابستانه استفاده می شود که شامل تالارها و بادگیرها است.

از ضلع شرقی که شمال اتاق آیینه، سرداب و مطبخ می شود و به عنوان پاییزه و از ضلع غربی به عنوان بهار خواب استفاده می شود.از این خانه تاریخی امروزه به عنوان موزه اسناد و مدارک استفاده می شود.

مسجد جامع فهرج

روستای فهرج در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد و در کنار راه اصلی یزد به بافق واقع شده است، مسجد جامع فهرج یزد یکی از مهمترین جاهای دیدنی شهر یزد می باشد این بنای قدیمی از لحاظ فرهنگی بی نظیر و بیانگر تمدن اسلامی است که به نیمه اول قرن اول هجری مربوط می شود.

مسجد جامع فهرج قدیمی ترین مسجدی است که در ایران یا حتی در دنیا موجود می باشد و تاکنون بدون مرمت مانده است، این بنا با وجود شبستانی رو به قبله با هشت ستون، مناره گلی و دیگر تزئیناتش یکی از بهترین های معماری ایرانی می باشد که دیدن آن خالی از لطف نیست.

کاروانسرای زین الدین

کاروانسرای زین الدین حدود ۴۰۰ سال قدمت دارد و به دستور شاه عباس ساخته شده است، کاروانسرایی دو طبقه با مصالح بوم آورد و آجرهای خشتی که در سال ۲۰۰۶ در یونسکو ثبت شده است.کاروانسرای زین الدین در ۶۰ کیلومتری جاده یزد به کرمان ساخته شده است.

هشت باغ دولت آباد

هشت باغ دولت آباد یکی از زیباترین باغ های ایرانی است که در مرکز شهر یزد قرار دارد، برای ورود به این باغ باید از یک هشتی نسبتا بزرگ عبور کنید.بنای باغ دولت آباد یادگاری به جای مانده از دوران افشاریه و زندیه می باشد، فضای سبز و درختان میوه این باغ فضای بی نظیری را بوجود آورده است که هر بیننده ایی را به وجد می آورد.نکته مهم در این باغ وجود بلندترین بادگیر جهان است که جلوه ایی دیگر به این باغ داده است.

برج خاموشان

برج خاموشان در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد قرار گرفته است، این بنا در گذشته دخمه یا دادگاه زرتشتیان بوده است که طبق آیین اموات خود را در داخل این دخمه ها قرار می دادند تا طعمه کرکس ها شوند و استخوان های آنها را در داخل فضای میان تهی دخمه می ریختند.این برج زیبا بر بلندای کوه صفائیه یزد واقع شده است و یکی از جاهای دیدنی یزد می باشد.

آب انبار شش بادگیر یزد

این آب انبار شش بادگیر یزد یکی از جاذبه های دیدنی شهر یزد می باشد که به دوران قاجار برمیگردد، این آب انبار درسال ۱۳۷۵ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است و با توجه به اینکه در شهر یزد ۷۵ آب انبار وجود دارد معلوم می شود که این آب انبار از همه آنها بهتر است.

بلیط چارتر

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید