باغ گیاه‌شناسی مشهد

باغ گیاه‌شناسی مشهد

باغ گیاه‌شناسی مشهد

باغ گیاه‌شناسی مشهد شامل بخش‌های مختلفی از جمله باغ گل رز، قطعه آموزشی و نمایشی، مجموعه گیاهی منطقه رویشی ایران، مجموعه آربراتوم و سیستماتیک گیاهی، باغ میوه‌های بومی ایران، مجموعه گیاهی سوزنی برگان، مجموعه نمایشی باغ صخره‌ای و مجموعه نهالستان و گلخانه‌های تکثیری است.

این باغ به‌منظور حفاظت و نگهداری از گیاهان و تهیه بانک ژن زنده گیاهی، آشنایی دانشجویان و شهروندان با انواع گونه‌های گیاهی، انجام برنامه‌های مطالعاتی و پژوهشی، ترویج استفاده شهروندان از گل و گیاه و… احداث شده است. این باغ در بلوار جمهوری اسلامی، حد فاصل چهارراه مقدم و میدان غدیر واقع است. برای آشنایی بیشتر با جاهای دیدنی مشهد با مجله گردشگری ایران نیهون همراه باشید.

دسترسی به باغ گیاه شناسی مشهد

باغ گیاه‌ شناسی مشهد در بلوار جمهوری اسلامی حد فاصل چهارراه مقدم و میدان غدیر واقع شده است و مساحت باغ گیاه‌شناسی مشهد ۲۷ هکتار می‌باشد.

آدرس: مشهد، بلوار جمهوری اسلامی، حد فاصل چهارراه مقدم و میدان غدیر

تلفن: ۰۵۱۳۴۲۷۸۳۸

کلکسیون گیاهان دارویی معطر

کلکسیون گیاهان دارویی معطر در زمینی به وسعت یک و نیم هکتار و با جمع آوری حدود 400 نمونه ژنتیکی در حال حاضر حدود 180 گونه گیاه دارویی و معطر از 60 راسته گیاه در باغ گیاه شناسی مشهد راه اندازی شده است.

اهداف کلکسیون گیاهان دارویی معطر

1- جمع آوری ژرم پلاسم گونه های دارویی و بررسی زمینه کشت و تولید انبوه

2- داشتن جنبه آموزشی و تحقیقاتی برای رشته های علوم پزشکی و کشاورزی همچنین تعلیم و ارتقای فرهنگگیاه درمانی

3- جنبه های کاربردی و همچنین استفاده در فضای سبز شهری

باغ رز

باغ رز نیز از دیگیر کلکسیون های باغ گیاه شناسی مشهد است که با مساحت یک هکتار 30 گونه در 120 رقم گل رز قرار گرفته است.

باغ صخره‌ای

باغ صخره ای یکی دیگر از کلکسیون های این مجموعه است که این مکان دارای انواع گل و گیاهان پیازی ، فصلی و صخره ای است.

باغ میوه

یکی دیگر از کلکسیون ها باغ میوه است که شبیه سازی شده از کوچه باغ های قدیمی ایران است. باغ میوه با 140 رقم درخت میوه و 30 گونه درخت غیر مثمر همانند نارون کاشته شده است.

کلکسیون نهالستان و گلخانه‌ها

کلکسیون نهالستان و گلخانه‌های تولیدی یکی از بخش‌های مهم است و به‌ عنوان بستر اولیه کاشت و ذخیره‌ گاه عناصر گیاهی وارد شده به باغ محسوب می‌شود. در این کلکسیون بیش از ۴۰ گونه و رقم زینتی یا تحقیقی در حال تکثیر هستند.

جشنواره دائمی گلهای داوودی

جشنواره دائمی گلهای داووری در باغ گیاه شناسی مشهد هر سال در پائیز برگزار می شود. که با مساحت یک هکتار ایجاد گردیده و 700 نمونه ژنتیکی از گل داوودی از سراسر ایران جمع آوری شده است.

گیاه داوودی

گیاه داوودی با نام علمی Chrysanthemum spp، به خانواده Asteraceae تعلق دارد و زیست گاه این گیاه شرق آسیا و البته چین است.

تنوع بالای در رنگ و شکل و ارتفاع گیاه باعث شده تا گیاه داوودی از مهمترین گلهای زینتی محسوب شود. یکی از مهم‌ترین گل‌های دنیاست که دارای بیش از 200 گونه و به صورت شاخه بریده و گلدانی عرضه می‌شود.

گونه گیاه داوودی دارای ارقام یک ساله و چند ساله ، کم پر و پرر را شامل می شود، اوج گلدهی این گونه در پائیز و زمستان بوده و در شرایط روز کوتاه گل می‌دهد. البته گل داوودی به عنوان گیاه دارویی محسوب شده که از گل‌های خشک آن در درمان سرماخوردگی، تقویت قوه بینایی و افزایش تمرکز استفاده می‌شود.

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل