آرامگاه نادرشاه افشار در مشهد

آرامگاه نادرشاه افشار در مشهد

آرامگاه نادرشاه افشار

آرامگاه نادرشاه افشار بنایی است که به یاد بود نادرشاه در شهر مشهد ساخته شده است. قوام السلطنه در اواخر عهد قاجار (۱۲۹۶ خورشیدی) در محل یكی از مقابر ویران‌شده نادری، آرامگاه جدیدی برای وی ساخت و استخوان‌های او را از تهران به مقبره مزبور انتقال داد. نادرشاه افشار، فاتح دهلی در هنگام حیات خود دستور به ساخت آرامگاهی کوچک در بالای خیابان مشهد داد. برای آشنایی بیشتر با جاهای دیدنی مشهد با مجله گردشگری ایران نیهون همراه باشید.

این آرامگاه کوچک در سال ۱۱۴۵ هجری قمری در مجاور چهارباغ شاهی و روبروی حرم امام رضا از خشت و گل ساخته شد. این بنای جدید كه در محل فعلی آرامگاه وی قرار داشت، مدتی بر پا بود تا این كه انجمن آثار ملی ایران در سال ۱۳۳۵ خورشیدی درصدد بر آمد آرامگاهی مناسب برای وی در همان محل مقبره قوام‌السلطنه احداث کند. این كار از سال ۱۳۳۶ شروع شد و در سال ۱۳۴۲ به پایان رسید.

مقبره كنونی نادرشاه واقع در ضلع شمال غربی چهارراه شهدا (نادری سابق) است كه پس از حرم حضرت رضا (ع) مهم‌ترین موضع توریستی-تاریخی شهر مشهد تلقی می‌شود. طراح بنا مهندس سیحون بود و مجسمه‌ها را هنرمند فقید ابوالحسن صدیقی ساخته است.

دسترسی به آرامگاه نادر شاه افشار

آرامگاه نادر شاه افشار به باغ نادری نیز مشهور است، در ضلع شمال غربی چهار راه شهدا قرار دارد. مقبره نادر شاه در میان باغی به وسعت ۱۴۴۰۰ متر مربع ساخته شده و ساختمان آرامگاه نادر شاه افشار به شکل خیمه و چادر عشایری ساخته شده است.

آدرس: مشهد، چهارراه شهدا (چهارراه نادری)

نظرتان را بنویسید
دیدگاه
نام
ایمیل